Pazartesi, Şubat 12, 2024
Ana SayfaAraba ParçalarıAkü Nasıl Şarj Edilir? Ne İşe Yarar?

Akü Nasıl Şarj Edilir? Ne İşe Yarar?

Araçların olmazsa olmaz parçaları arasında olan akü nasıl şarj edilir? Akü ne işe yarar? Günlük hatta sık kullandığımız taşıtlar arasında olan arabaların büyük bir kısmı elektrikle çalışan motorlara sahiptir. Elektrikli motorların çalışması için bir güç kaynağına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu güç kaynağı için devreye akü girmektedir. Peki, akü nasıl şarj edilir? Akü hakkında merak edilenler için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz!

AKÜ NASIL ŞARJ EDİLİR?

Akü nasıl şarj edilir? Sorusuna yanıt vermeden önce akü şarj etmenin nasıl yapılacağını aşama aşama aktarmamız daha doğru olacaktır. Aküyü şarj etmeden önce mutlaka bazı önlemleri almanız gerekiyor. Elektrikli cihazlar olduğu için birtakım riskler barındırmaktadır. Her şeyden önce aküyü şarj ederken gaz çıkışı meydana gelebilir.

akü nasıl şarj edilir?
Akü nasıl şarj edilir? Akü şarj etme yöntemleri nelerdir?

İşlem sırasında ortaya çıkabilen bu gazların patlayıcı olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple bu sırada ateş, kıvılcım ya da sigara içmek kesinlikle önerilmemektedir. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Bunların dışında akü şarj işlemi sırasında oksijen salınımı meydana gelebilir. Bu sebeple akü şarj işleminin açık alanda ya da iyi havalandırılmış ortamda yapılması önerilmektedir.

AKÜYÜ ŞARJ ETME YÖNTEMLERİ

Akü nasıl şarj edilir? Sorusuna yanıt verirken, aynı zamanda aküyü şarj etme yöntemlerinden de bahsetmemiz gerekiyor. Elbette aküyü şarj edebilmemiz için birden fazla yöntem bulunuyor. En sık tercih edilen aküyü şarj etme yöntemleri şu şekildedir:

HARİCİ ŞARJ CİHAZI KULLANMA: Aküyü şarj ederken kullanılan en sık yöntemlerin başında harici şarj cihazı gelmektedir. Bu işlem sırasında akü, harici bir şarj cihazına bağlanır. Şarj işlemi bu şekilde yapılır. Tercih edilecek şarj cihazı akünün hem boyutuna hem de tipine göre tercih edilmesi işlemin daha da verimli olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple öncelikle kullanma kılavuzunu okumanız ve ona göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

ALTERNATÖR KULLANMAK: Bunun dışında aküyü şarj etme yöntemlerinden bir diğer ise alternatör kullanmak. Bu sistem, aracın motoru çalıştığı sırasında aküyü şarj etmektedir. Ancak aracın sürekli kullanılmaması halinde de akünün enerjisi bitecektir. Bu durumda aracın kullanılmadığı zamanlarda alternatörlerle şarj etmenin yeterli olmayacağı kesinlikle unutulamamalıdır.

JUMPER KABLOLARI KULLANMAK: Aküyü şarj etmek için son olarak jumper kabloları kullanılabilir. Bu işlem sayesinde bir aracın aküsünden biten aküye enerji akışı sağlanabilir. Özellikle aküsü biten araçlar için enerji dolu bir aküden yardım almak pek çok sürücünün tercih edebileceği bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Bu yöntemde iki akü arasında tercih edilecek kablolar hem doğru tercih edilmeli, hem doğru kullanılmalı hem de doğru bağlantıların yapılması gereklidir.

AKÜ NE KADAR SÜREDE ŞARJ OLUR?

Akü nasıl şarj edilir? Sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de akünün ne kadar süre içerisinde şarj olduğunu daha doğrusu aküyü şarj etme süresinin ne kadar olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Aküyü şarj etme süresi birden fazla kritere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumda akünün boyutu, kullanılan şarj cihazı durumu değiştirmektedir. Aküyü şarj ederken bütün talimatlara doğru olarak uyup işlem yaptığınızda ortalama akü 8 saat içerisinde şarj edilmektedir.

Ancak bunların dışında bazı şarj cihazlarının daha hızlı şarj etme özelliği olduğunun da unutulmaması gereklidir. Bu durumda şarj talimatlarına uyarak işlem yapmanız önerilmektedir. Aküyü tamamen şarj edene kadar işleme devam ediyor. En az 8 saat boyunca aküyü şarj halinde bırakın.

fg2432
Akü nasıl şarj edilir? Akü şarj etmek zor bir işlem mi?

AKÜ ŞARJ ETMENİN FİYATI NEDİR?

Aküyü şarj etme fiyatları yine çeşitli kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Cihazın türü, akünün kalitesi, şarj aletinin durumu gibi kriterler akünün şarj fiyatını değiştirir. Evde aküyü şarj etmek istiyorsanız genellikle maliyetiniz sadece şarj aleti olacaktır. Ancak bazı durumlarda yetkili servislerden ya da araç tamir atölyelerinden yardım almaktan kesinlikle kaçınmayın!

Profesyonel akü şarj hizmetinin fiyatı ortalama 50 TL ile 300 TL arasında bir fiyat olduğu belirtilmektedir.

Dilerseniz evde de akünüzü şarj edebilirsiniz. Bu durumda sadece şarj cihazı almanız yeterli olacaktır. Ancak otomobil dışında büyük araçların akülerini şarj edecekseniz profesyonel yardım almanız daha doğru olacaktır. Akü nasıl şarj edilir? Akü şarj etmenin yöntemleri ve genel olarak fiyatlar hakkında merak edilen bütün soruları cevaplandırdık. Aküyü kendiniz şarj edecekseniz mutlaka güvenlik önlemlerini almanızın gerekli olduğunun bir kere daha altını çizmek istiyoruz!

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR