Cumartesi, Şubat 3, 2024

Rotil Nedir?

Rotil Nedir?
Rotil Nedir?

Rotil isimli parçalar, oynar yapıya sahip olmasıyla beraber amortisör sistemini birbirine bağlamakta, farklı pozisyonlarda yer almakta olan tekerleklerin bağlantısını sağlamakta olan bir pim görevi görmektedir. Araçların sahip olduğu lastiklerin yatay bir şekilde değil dikey eksende kendi etrafında dönmesine destek olarak araca yön verilmesini sağlamaktadır. Rotillerin dinamik bir yapıya sahip olması ve bu yapısı ile farklı yol şartlarında direksiyon üzerinden gelmekte olan araç hareketi rot kolundan alarak direksiyon parçalarına iletir.

Bu duruma ek olarak amortisör salıncaklarının pitman koluna bağlanması için tercih edilen rotil isimli parçalar, küre şeklinde her yöne dönmekte olan bir yapıya sahip olmaktadır. Rotillerin iç kısımları, kaygan yüzeylerin çok daha rahat bir şekilde hareket edebilmesi için gres yağı ile doldurulmaktadır. Direksiyon ekipmanlarının hem alt ve hem de üst kısmında bulunmakta olan salıncaklara montajı yapılmakta olan ve sıkça tercih edilen rotil, arabaların tüm süspansiyon sistemini birbirine bağlamakta ve yönetmektedir.

Rotil Nedir?
Rotil Nedir?

Rotil isimli parçaların ayarlanabilir uç yapısı ile beraber boy oranı kolaylıkla değişme göstermektedir. Otomobil parçaları arasında önemli bir pozisyonda yer alan rotil isimli parçalar, aracın tümseklerde çok daha rahat hareket edebilmesi için üretilmiş olan parçalar olarak bilinmektedir. Tamir edilemeyen bir yapıya ait olan rotiller, bir arıza durumunda mutlaka değişim önerilmesi gereken parçalardandır ve mutlaka bu parçaların uzman bireyler tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Sizlerde araçlarınızın ön takımlarında herhangi bir sorun olması ve problem olması halinde alanında uzman bir ustaya giderek başvuruda bulunabilir ve destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Rotil Ne İşe Yaramaktadır?

Rotil Nedir?
Rotil Nedir?

Rotiller, araçların ön süspansiyon sistemlerinde yer almaktadır. Tekerleklerin birbirlerinden bağımsız bir şekilde yukarı ya da aşağı yönlü hareket etmesini sağlamaktadır. Aynı anda; sola ya da sağa doğru dönüşlere destek vermekte olan rotiller, karmaşık bir mekanizmaya sahip olan ürünler olarak bilinmektedir. Süspansiyonlar ile beraber görev yapmakta olan rotiller; lastiklerin yola temas etmesini ve araç kontrolünü en iyi şekilde yapılması için çalışma göstermektedir. Açık bir şekilde bunun anlatılması gerekirse; araçların ön süspansiyonunda yer almakta olan rotiller; güvenli, konforlu bir sürüş imkanı sağlamaktadır. Özetle anlatmak gerekirse; rotiller, süspansiyon ürünlerini birbirlerine bağlamakta ve hareket etmelerini sağlamakta olan ön süspansiyonlarının kritik bileşeni olarak kabul edilmektedir.

Rotiller mevcut yapısı gereği fazlaca değişmekte olan ve diğer parçalara göre arızalanmakta olan parçalar olarak bilinmektedir. Ancak; genel olarak her bakım mutlaka kontrol edilmesi gerekmekte olan parçalar arasında bulunmaktadır. Rotil arızaları genel olarak süspansiyonların fazlaca zorlandığı yol koşullarında sürüş yapılmasıdır. Bakımları düzenli yapılmayan araçlar, ön kısımdan darbe alan araçlar ya da uzun bir süre kullanılmakta olan araçlarda rotil arızaları gün yüzüne çıkabilmektedir. Rotillerin arızalanması, tekerleklerin açısını bozacağı için araçların kontrol edilmesi zorlaşmaktadır. Özet geçmek gerekirse; lastiklerin düzensiz olarak aşınma sağlaması, tıkırtı şeklinde sürekli olarak gürültülerin gelmesi, tekerlek hizalarının bozulması ve türevi birçok problem gün yüzüne çıkabilmektedir. Sürüş güvenliğini tehlikeye sokmakta olan rotilin arızalanması halinde derhal en yakın servise başvuru yapılması gerekmektedir.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rotil arızaları, aracın ön takımlarından gelen belirtiler ile anlaşılabilmektedir. Ön takım tarafından gelmekte olan seslerin duyulması, araçların ön kısmından titreme gelmesi, rotil boşluklarının oluşması, direksiyon ön kısmının normal olmayan şekilde titreme sağlaması, rotil boşluğu olarak da denilen direksiyondaki boşluk hisleri, direksiyonda sertleşme olması ya da titremelerin olması gibi durumlarda genel olarak rotil arızalarına işaret edilmektedir. Uzman kişilerden böyle durumlarda mutlaka destek ve yardım alınması gerekmektedir. Rotil arızaları en sağlıklı bir şekilde araç lifte kaldırıldığı zaman anlaşılabilmektedir. Lifte kalkan arabaların direksiyon hareketleri ve direksiyon bağlantılarının elemanlarının incelenmesi gerekmektedir. Rotil boşlukları ve sistem elemanlarının kontrol edilmesi sağlanması gerekmektedir. Arızalar önemli bir boyuta ulaştığı taktirde rotillerin değişmesi sağlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Bayan Araba Modelleri

Sorunların büyük olması halinde rotil değişimleri sanıldığı kadar pahalı parçalar değildir. Parça oldukça ucuz bir şekilde karşımıza gelmektedir. Satın alırken kaliteli malzeme tercihi yapılması da daima uzmanlar tarafından önerilmekte ve tavsiye edilmektedir. Arızaya sahip olan rotiller araç için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Sürüş güvenliğinin tehlikeye girmemesi için diğer birçok parça gibi rotillerin de arıza olur olmaz değişmesi gerekmekte ve uzman bireyler tarafından bu şekilde tavsiye edilmektedir.

 

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR