Pazartesi, Şubat 5, 2024
Ana SayfaAraba BilgiYazın Araba Kullanmak: 10 Önemli İpucu

Yazın Araba Kullanmak: 10 Önemli İpucu

Kış aylarında herkes araç kullanırken çok dikkat eder. Ancak kış aylarında olduğu gibi yazın araba kullanmak da çok dikkat istemektedir! Yaz aylarında araç kullanırken dikkat etmeniz gereken 10 önemli ipucunu sizler için derledik! Yazın araba kullanmak için dikkat etmeniz gereken önerileri öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edin.

GENEL KAPORTANIN KONTROLÜ

Yaz aylarındaki sıcaktan aracınızın etkilenmemesi için düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde sadece kendinizi ve aracınızı değil, dışarıdaki diğer araçları ve trafik güvenliğini de koruma altına almış olursunuz. Yazın araba kullanmak istiyorsanız, özellikle aracınızın motorunu kontrol ettirmeniz gerekiyor. Bunun dışında aracın kaportası, aydınlatma sistemi ve sinyallerinizin bakımlarını da asla ihmal etmemelisiniz. Yaz kış fark etmez! Özellikle gece yolculuğu yapacaksanız, farlarınızın sağlamlığını kontrol etmeniz gerekiyor.

ÖN CAMIN ÖNEMİ

Sürücüler için araçta en önemli yerlerden biri ön camdır. Ön camda bulunan çizikler, ezikler ve çatlaklar büyük önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse, ön camda bulunan çizikler camdan gelen güneş ışığı sürücünün görüş mesafesini engelleyebilir. Bu da ne yazık ki istemeyen büyük trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Bunun dışında araçlarınızın sileceklerinin de yenilenmesi gerekmektedir.

yazin guvenli surus icin oneriler 1296x700 1
Yazın araba kullanmak çok dikkat ister!

ACİL DURUMU ÇANTASI

Özellikle mevsim geçişlerinizde araçlarınızın içerisinde bulunan acil durum kitinizi kontrol etmenizi öneriz. Özellikle kitin içerisinde bulunan su, ilaç gibi ürünlerin son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Bu sayede tarihi geçmiş ürünleri kullanmadan önce yenileri ile değiştirme imkanınız olacaktır. Bu şekilde yaz aylarında daha güvenli araç kullanabilirsiniz.

ARACIN TEMİZLİĞİ

Yazın araba kullanmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de aracın temizliğidir.  Yaz aylarında araçların içi ısınacaktır. Bu sebeple aracınızın içinin havadar olması ve düzenli havalanması, yolculuğunuzun kalitesini de direkt olarak etkileyecektir.

Bunun dışında aracınızın boyasına zarar gelmemesi açısından da güneşlik kullanılması önerilmektedir. Özellikle havalar ısındıkça pek çok araç üzerinde güneşten kaynaklı, güneş yanıkları meydana gelebilir. Aynı zamanda araçlarınızın üzerinde kuş pisliği ya da ağaç reçinesi görüyorsanız hemen temizletmeniz gerekmektedir. Aksi durumda asitli yapıları sebebi ile aracınıza zarar verebilir.

SU KONTROLÜ

Araçların sıcakta donmasını, sıcakta da hararet yapmasını sıvılar önlemektedir. Araçlar aşırı sıcaklarda sıcaklığı yükselip hararet yapabilir. Bu sebeple araçtaki sıvıların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer araçtaki suyun ya da antifrizin azaldığını fark ederseniz mutlaka ekleme yapmalısınız. Aracınız için sürekli olarak yaptığınız bu kontroller aracınızın motor ömrünü daha da arttıracaktır.

AKÜLER

Aracın enerji kaynaklarının başında aküler gelmektedir. Aküler, yüksek sıcaklıklar sonucunda ısı ve titreşim sebebi ile hasar alabilir. Aşırı olan sıcaklıklar, pillin sıvısının buharlaşmasına neden olabilir. Bu da bağlantı elemanlarının zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bu sebeple aracınız için özellikle yaz aylarında gölge park yerleri tercih etmeniz önerilmektedir.

FİLTRELERİN BAKIMI VE KONTROLÜ

Yazın araba kullanmak çok dikkat istemektedir. Aracın içerisinde yer alan filtreler, dışarıdan gelecek toz, böcek ve toprak gibi parçaların araç içerisine girişini tutarak, araçtaki sağlığı arttırmaktadır. Bununla birlikte aracınızdaki alerjen maddeleri uzak tutmak için de filtreler yardımcı olmaktadır. Filtrelerinin kontrolünü düzenli yapılması gerekmektedir. Filtrelerinizin değişim zamanı geldiğinde de mutlaka değiştirmeniz önerilmektedir.

KLİMA KULLANIMI

Yazın araba kullanmak demek klima demek. Sürücüler yaz aylarında klima kullanırken tedirgin olurlar. Çünkü klima tüketiminin araçta yakıt tüketimini artırdığı bilinmektedir. Ancak klima kullanımı yakıt tüketimine çok fazla etki etmemektedir. Hatta araçta yüksek hızda giderken klima yerine cam açmak aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

yazin guvenli bir sekilde araba kullanmak
Yazın araba kullanmak isteyenler klimaların yakıt kullanımını etkilediğini düşünmektedir. Klima kullanımı yakıt tüketimini arttırmaz.

LASTİKLERİN KONTROLÜ

Aracın yol ile bağlantısında en önemli nokta lastikler olacaktır. Kış aylarında nasıl ki kış lastiklerine geçerseniz yaz ayları için de özel yaz lastiği kullanmanız gerekmektedir. Yaz lastikleri sıcağa daha da dayanıklıdır. Bu şekilde sıcak yaz aylarında daha sağlıklı bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak bazı sürücüler bu durumu önemsemez ve yaz aylarında da kış lastiği kullanmaya devam ederler. Kış lastiğini yaz aylarında kullanmak tehlikelidir. Çünkü aracın fren mesafesi uzayacak ve lastiklerin patlama riski de bu süreçte artacaktır. Aracınızın lastik sağlığı açısından lastikleri uygun basınçta tutmak çok önemlidir.

YAZ AYLARINDA GÜNEŞ PARLAMASI

Yazın araba kullanmak isterseniz, güneş parlaması durumuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş parlaması, sürüş sırasında yolu net görmenize engel olacaktır. Bu sebeple güneş gözlüğünüzü yanınızda bulundurmanız önerilmektedir. Reçeteli gözlüğünüz varsa özel güneş gözlüğü yaptırabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR