Pazar, Şubat 4, 2024
Ana SayfaAraba ParçalarıYarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı Otomatik Vites Nedir? Sorusu genel olarak manuel vites araç kullanmaktan kaçınan ya da konforlu bir şekilde ulaşım sağlanmakta olan tüm bireyler tarafından sorulmaktadır. Manuel viteslere göre otomatik ya da yarı otomatik vites araçlarda debriyaj sistemi bulunmamaktadır. Pedallar arasında sadece gaz pedalı ve fren pedalı yer almaktadır. Araç gaz ve fren pedalları ile konforlu bir şekilde sürülmekte ve gereken işlemler de yapılabilmektedir. Konforlu bir şekilde sürüşün devam etmesiyle beraber özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerde bir takım sorunları otomatik vites sistemleri engelleyebilmektedir.

Yarı Otomatik Vites Nedir?
Yarı Otomatik Vites Nedir?

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Araçların çekişini ve hızlarını ayarlamaya yarayan dişli düzeneğine vites denmektedir. Arabalarda yer alan otomatik vites ise; bu işlemlerin aracın beyni tarafından kendi kendine idare edilmiş olduğu, sürücü müdahalesine gerek duyulmayan bir sistemden ibaret olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomatik vites arabalarda, vites geçiş anlarını bile anlamak mümkün değildir. Yeni nesil otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunmamaktadır. Oldukça avantajlı olan otomatik vites sistemi kullanıcılarına tamamen başarılı bir konfor getirmektedir. Yarı otomatik vites üzerinde yer alan bir takım ibareler de bulunmaktadır. Bu ibareler;

Yarı Otomatik Vites Nedir?
Yarı Otomatik Vites Nedir?
 • P harfi,
 • D harfi,
 • R harfi,
 • N harfi,
 • S harfi,
 • O harfi,
 • 1,2,3 rakamları,

Tam Otomatik Vites İle Yarı Otomatik Vites Arasındaki Fark Nedir?

Yarı otomatik vitesle tam otomatik vites arasındaki farkların en başında; kavrama sistemi gelmektedir. Yarı otomatik vitese sahip araçlarda çift kavrama ve tek kavrama olarak iki grup kavrama sistemi bulunmaktadır. Tam otomatik vitese sahip araçlarda ise kavrama sistemi yerine genel olarak tork konvertörü bulunmaktadır. Kavrama sistemleri, vites geçişleri sırasında iki tip araçla ilgili olarak fark yaratabilmektedir. Genel olarak tek kavramı olan yarı otomatik vites araçlarda, vites geçişleri hissedilirken, tam otomatik arabalarda ise herhangi bir sarsıntı olmadan vites geçişi mümkün olmaktadır.

Yarı Otomatik Vites Nedir?
Yarı Otomatik Vites Nedir?

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Otomatik Vites Üzerinde Bulunan Harfler Ne Anlama Gelmektedir?

 • P – Park: Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, aracınızın park halinde olması ve kontağın kapatılması gerekmektedir.
 • D – Drive: Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, aracınızın seyir halinde olabileceği anlamı karşımıza gelmektedir. Aracınızı bu konuma getirdiğinizde, aracınızla seyahat edebilir ve bir noktadan diğer bir noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • R – Reverse: Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, arabanızı ileriye doğru değil geriye doğru hareket ettirebilirsiniz. Manuel arabalarda olan geri gelme sistemi ile aynı olan bu harfe gelen otomatik vitesiniz, geri geri gelmek için yeterli işlemi sizlere sağlamış olacaktır.
 • N – Neutral: Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, mevcut aracınızın boş viteste olduğunu sizlere söylememiz gerekmektedir. Manuel vites araçlarda olan vitesin boşta olması durumu, sizin vitesinizi bu sekmeye almanız ile beraber gerçekleşmiş olacaktır.
 • S – Speed/Sport: Bu bölüm tüm otomatik vites araçlarda yer almamaktadır. Bu nedenle bu kısmı aracında bu sekme olan araç sahipleri inceleyebilir. Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, aracınız Hız/Spor moduna geçecektir ve normalden çok daha hızlı bir şekilde ilerleme sağlayacaktır.
 • – Overdrive: Bu bölüm tüm otomatik vites araçlarda yer almamaktadır. Bu nedenle bu kısmı aracında bu sekme olan araç sahipleri inceleyebilir. Otomatik vites arabanızı bu konuma getirdiğinizde, Aşırı hız modu aktif olmuş olacaktır.
 • Otomatik vites araçlar üzerinde yukarıda yer alan harfler haricinde bir de 1-2-3 rakamları bulunmaktadır. Bu rakamlar ise aracın sabit viteslerini gösterir. Yani siz bu bölümden 1’i seçtiğinizde arabanız sadece 1.viteste seyredecektir. 1, 2 ve 3.seviyeye manuel olarak kendiniz yükseltebilirsiniz.

Genel olarak özet geçmek gerekirse; konfor arayan ve mekanik süreçlerin otomobil beyni tarafından yapılmasını isteyen her sürücü otomatik vites aracı seçmeli ancak mekanik süreçlere de hakim olmak isteyen sürücülerden birisi iseniz manuel vites seçmeniz fazlası ile önerilmektedir.

Yarı Otomatik Vites Nedir?
Yarı Otomatik Vites Nedir?

İlginizi Çekebilir: Bayan Araba Modelleri

Genel olarak araba sürmeye ilk başlayanlar için otomatik vites öneriliyor olsa da, acemi bireylerin kendini ilk kullanacakları araçlarda geliştirme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle bireyler eğer ileride manuel vites kullanacaklarsa, ilk Araçlarını manuel olarak alabilir. Ancak başta kadın sürücüler ve manuel vites kullanmak istemeyen sürücüler için otomatik vites büyük bir konfor getirmektedir. Bu nedenle sizler de otomatik vites alarak araba sürmenin keyfini yaşayabilir ve konforlu sürüş deneyiminizi sağlayabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR