Perşembe, Şubat 1, 2024
Ana SayfaAraba BilgiTali Yol Ne Demek? En Önemli 4 Tali Yol Uyarı Levhası!

Tali Yol Ne Demek? En Önemli 4 Tali Yol Uyarı Levhası!

Tali Yol Ne Demek? sorusu genel olarak trafiğe yeni çıkan bireyler tarafından sorulmaktadır. Tali yol, trafik yoğunluğu açısından ana yollardan çok daha az yoğunluğa sahip olan, bağlanmış olduğu yolda daha az öneme sahip olan ikinci dereceli tüm yollara verilen isimdir. Bir yolun tali yol olup olmadığını anlamak için kavşaklarda ya da yolların birleşmiş olduğu bölümlerde yol ver levhasının olması yeterli olmaktadır. Tali yol üzerinden ana yola çıkmak isteyen tüm araçlar, ana yoldan gelmekte olan araçlara öncelik vermelidir. Herhangi bir levhanın olmadığı durumlarda ise her zaman sağdan gelmekte olan araçlar, geçiş üstünlüğüne sahip olmaktadır.

Tali Yol Ne Demek?
Tali Yol Ne Demek?

Seyir halinde olduğunuz yolun tali yol olup olmadığını biliyor olmak veya ana yola bağlanacak olan bir yolun habercisi olmak, sizi güvene alacak işlemlerin başında gelmektedir. bu sayede geçiş üstünlüklerinin kimde olduğunu bilebilir ya da yola bağlanacak olan diğer tüm araçlar ile ilgili bilgi sahibi olarak mevcut araç hızlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar Nelerdir?

Tali Yol Ne Demek?
Tali Yol Ne Demek?
  • Acil hasta veya yaralı taşıyan ambulans ve özel araçlar,
  • Organ veya doku taşıyan araçlar,
  • Olay yerine giden itfaiyeler,
  • Kar ya da buz mücadelesi için çalışan araçlar,
  • Koruma görevini üstlenmiş kişilerin kullandığı araçlar (polis, jandarma ve benzeri),

Kavşaklarda Geçiş Üstünlüğüne Sahip Olan Araçlar Nelerdir?

  • Trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlar,
  • Direkt geçen tramvaylar,
  • Bölünmüş yoldan gelen araçlar,
  • Geçiş yolundan karayoluna çıkan araçlar,

Tali Yol Levhaları

Tali Yol Ne Demek?
Tali Yol Ne Demek?

Tali yolda olunup olunmadığını ya da bulunduğunuz yola bağlanacak olan herhangi bir tali yoldan bilgi sahibi olabilmeniz için trafik levhalarını ve anlamlarını bilmeniz gerekmektedir. Tali yol olarak ifade edilmekte olan yolları göstermekte olan levhalar, 5 adet olarak bilinen T22 Trafik levhaları olarak bilinmektedir. Tali yolların bağlantı noktalarında TT-1 Trafik Tanzim İşareti de genel olarak yer almaktadır. Bunlar;

T-22a

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Levha üzerinde yer almakta olan kalın çizgi ana yolu, ince çizgiler ise tali yolu ifade etmektedir. Ana yol üzerinde çift taraflı tali yol bağlantısı bulunmasından dolayı tali yol kavşağı olarak yorumlanmaktadır.

T-22b

Levha üzerinde yer almakta olan kalın çizgi ana yolu, ince çizgiler ise tali yolu ifade etmektedir. Bu levha görüldüğünde hız düşürülmeli ve sağ tarafından gelecek olan araçlara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Ana yolda yer alan aracın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

T- 22c

Levha üzerinde yer almakta olan kalın çizgi ana yolu, ince çizgiler ise tali yolu ifade etmektedir. Bu levha görüldüğünde hız düşürülmeli ve sol tarafından gelecek olan araçlara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir. Ana yolda yer alan aracın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

T-22d

Levha üzerinde yer almakta olan kalın çizgi ana yolu, ince çizgiler ise tali yolu ifade etmektedir. Bu levha görüldüğünde hız düşürülmeli ve yola önce sağ taraftan sonrasında ise sol tarafından tali yol bağlantısı olacağını göstermektedir. Ana yolda yer alan aracın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

T-22e

Levha üzerinde yer almakta olan kalın çizgi ana yolu, ince çizgiler ise tali yolu ifade etmektedir. Bu levha görüldüğünde hız düşürülmeli ve yola önce sol taraftan sonrasında ise sağ tarafından tali yol bağlantısı olacağını göstermektedir. Ana yolda yer alan aracın geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

Tali Yol ile Ana Yol Ayrımı Nasıl Yapılır?

Tali Yol Ne Demek?
Tali Yol Ne Demek?

Ana Yol: Trafiğe açık olan tüm yolların birleşmiş olduğu, ilk geçiş hakkının da bu yolda olan araca ait olduğu yol olarak yorumlanmaktadır. Ana yol her zaman trafiğin en fazla ve en yoğun olduğu bir yol olarak biliniyor olsa da genel olarak yan yol ve bağlantı yollarında çok daha fazla trafik olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bayan Araba Modelleri

Tali Yol: Ana yola giden ve trafiğin çok daha az olduğu ve bu durumun genel olarak böyle olduğu yollara denmektedir. Tali yoldan ana yola geçmekte olan araçlarda genel olarak araç üstünlüğü ve geçiş üstünlüğü ana yolda seyir halinde bulunan araca ait olmaktadır. Buna ek olarak mevcut yolların tali yol ya da ana yol olduğunu anlamak için tabelalara da dikkat etmek gerekmektedir. Tali yollarda genel olarak “Yol Ver tabelası” yer almaktadır. Bu tabelanın bulunması da genel olarak o levhanın baktığı yönün tali yol olduğunu bizlere aktarmaktadır.

 

 

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR