Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaAraba BilgiŞanzıman Yağı Değişimi Nedir?

Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?

Şanzıman Yağı Değişimi gibi işlemler alanında uzman bireyler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu yağ değişimlerini sağlayabilmek için alanında uzman bir ustaya başvuru yapılması ile süreç başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Arabaların birbirleri ile etkileşim halinde çalışması fazla sayıda hareketli parçalardan oluşum sağlamaktadır. Mekanik parçaların herhangi bir kusura sahip olmadan herhangi bir biçimde çalışabilmesi içinse sürtünme olayını en aza indirmekte olan sıvılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı fren ve direksiyon hidroliklerinin yanı sıra hayati öneme sahip olmakta olan motor ve şanzıman yağlarından oluşum sağlamaktadır.

Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?
Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Yağ Değişimi Yapılan Parçalar Nelerdir?

Araçlarda yağ değişimleri yapılmakta olan en kritik iki parça motor ve şanzıman olarak bilinmektedir. İkisinde de aynı ve benzer misyonlar üstlenmekte olan yağların verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışması için fazlaca öneme sahip olması gerekmektedir. Bundan dolayı kirlenmekte olan yağların kilometreye ve zamana bağlı olarak belirli periyotlar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?
Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?

Motor Yağı Nedir? Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağları içten yanmalı olan motorlarda hareket etmekle görevli olan parçalar arasındaki sürtünmeyi en aza indirebilmesi ve parçaların korozyonunu önlemek amacı ile tercih edilmektedir. Normalden daha yüksek sıcaklıklara sahip olarak direnç göstermekte olan bu yağlar sınıflarına ve viskozite derecelerine göre sınıflandırılabilmektedir.

Araçlarda yer alan motorların sahip olduğu yağların zamana bağlı olarak belirli zaman aralıkları ile değiştirilmesi de gerekebilmektedir. Kirlenmiş motor yağı soğutma misyonları görevlerini yerine getirmeyerek parçaların fazlaca ısınmasına ve verimsiz bir çalışmaya sebebiyet verebilmektedir. Çok daha ciddi anlarda ise motor bileşenlerinde yıpranmaya neden olabilmekte ve motor arızalarını da ortaya çıkartabilmektedir.

Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?
Şanzıman Yağı Değişimi Nedir?

Tüm bu durumlara ek olarak; motor yağları 10.000 kilometre civarında ve her sene bir yağ değişimi yapılması gerekmektedir. Araç üreticileri tarafından önerilmekte olan yağ değişim zamanları hem marka hem de modellere göre değişkenlik göstermektedir. Bundan ötürü de motorda herhangi bir arıza olması durumlarında aracın el kitapçıklarında yazmakta olan değerlere sadık kalmakta yarar bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bayan Araba Modelleri

Periyodik Bakımda Nelere Bakılır?

 • Motor Yağı ve Yağ Filtresi Değişimi
 • Hava Filtresi Değişimi
 • Polen Filtresi Değişimi
 • Yakıt Filtresi
 • Lastik Bakımı ve Gerekli Durumlarda Lastik Değişimi
 • Akü Bakımı
 • Ateşleme Bujisi Kontrolü
 • Fren Sistemi Kontrolü
 • Far ve Aydınlatma Kontrolleri
 • Egzoz ve Süspansiyon Sistemi Kontrolü

Şanzıman Yağı Nedir? Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor gibi şanzımanlar da herhangi bir sorun vermeden ve pürüzsüz bir biçimde çalışabilmek için akışkan bir yağa ihtiyaç duyulmaktadır. Şanzıman yağı iç bölümlerin yağlayarak ısı oluşumunu ve birbirlerine temas etmekte olan parçaların yıpranmasını önlemeye yaramaktadır. Geleneksel motor yağlarından ayırt edilebilmesi adına tipik olarak yeşil ya da kırmızı renklere sahip olabilmektedir.

Şanzıman sıvısının periyodik bir şekilde değişmesi gerekmektedir. Buna ek olarak aksi taktirde, şanzımandaki yatak ve dişliler arasında bulunmakta olan kirlenen yağ ciddi ve pahalı arızaları ortaya çıkartabilmektedir. Birçok farklı üretici manuel şanzımanlara sahip olan araçlar için her 100.000 kilometrede şanzıman sıvılarının değiştirilmesini önermektedir. Otomatik vitesli araçlarda ise şanzıman yağlarının ortalama olarak 60 ile 100 bin arasında değiştirilmesi gerekmektedir.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor yağı değişimleri oldukça basit işlemler ile sonuçlanmakta ve karara varılmaktadır. Motor yağı değişiminin uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Böylece motor herhangi bir sorun yaşamadan uzun süre kullanılabilmektedir. Motor yağı değişimi nasıl yapılır diye merak edenler için kısaca anlatmak gerekirse;

 • Yağın rahat bir şekilde akabilmesi için arabanın motorunun ortalama olarak 5 dakika kadar çalışması gerekmektedir.
 • Motor kapandıktan sonra ortalama olarak 10 dakika kadar da yağın soğumasının beklenmesi gerekmektedir.
 • Araçların kriko yardımı ile kaldırılarak altında bulunmakta olan motor yağı karterinin tapasının sökülmesi gerekmektedir.
 • Atık yağların depolanması adına karterin altına bir kap yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • Arabanın motorunda yer alan eski yağ tamamen süzülmesi ve yağ filtresinin değiştirilmesi sağlanması gerekmektedir.
 • Yeni yağ filtresi takılmadan önce, içerisine ve contalara da bir miktar yeni motor yağı dökülmesi gerekmektedir.
 • Filtre değişim işlemleri tamamlandıktan sonra eski yağ tahliyelerinin yapılmış olduğu tapa yerine mutlaka takılması gerekmektedir.
 • Araç tüm işlemler bittikten sonra krikodan indirilerek düz bir zemine oturtulması gerekmektedir.
 • Araçların markalarına ve modellerine göre de motor yağını huni sayesinde yağ deposuna eklemeniz ile süreç tamamlanmaktadır.
BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR