Cuma, Şubat 9, 2024
Ana SayfaAraba BilgiÖzel Plaka Ne Kadar 2023? Nasıl Çıkartılır?

Özel Plaka Ne Kadar 2023? Nasıl Çıkartılır?

Araç sahiplerinin kendilerinin talep ettiği harf ve rakamlardan oluşan plakalara özel plaka denilmektedir. Özel olarak çıkartılan plakalar için genellikle kısa isimler, takım ya da siyasi parti kısaltmaları tercih edilmektedir. Ancak isteyen herkes hemen bu plakalardan çıkarttıramıyor. Özel plaka için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Peki, özel plaka için şartlar neler? Kimler çıkartabilir? İşte merak edilen bütün detaylar!

Kendiniz için özel olan bu plakalardan çıkartmak istiyorsanız mutlaka yapmanız gereken ilk şey, istediğiniz plakanın başka bir araca kayıtlı olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Noter ya da arabulucu kayıtlı kişiden satın almanız gerekiyor.

ÖZEL PLAKA NASIL ÇIKARTTIRILIR?

Özel plakaların çıkarttırılması için birtakım işlemlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle istediğiniz plaka ile ilgili sorgulama işlemi yaptıktan sonra ilgili birimin tayin etmiş olduğu ücreti ödemeniz gerekiyor. Ödeme karşılığında alacağınız makbuzla, mevcutsa eski plakanız teslim edilir.

752x395 ozel plaka nasil alinir noterden ozel plaka alma sartlari neler kimler alabilir k1 1680164157444
Özel plaka nasıl alınır?

Plaka değiştirme işlemi genel olarak ikinci el araçlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Aldığınız evraklarla birlikte Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek kısa zaman içerisinde işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında plakayı kısa süre içerisinde almak ve plakaları hızlı bir şekilde temin etmek için hazırlamanız gereken belgeler arasında kimlik belgesi bulunuyor. Eğer şirket için bu işlemi yapıyorsanız, son 6 ay içerisindeki faaliyet belgesi ya da imza sirküleri gerekmektedir.

ÖZEL PLAKALAR NASIL SORGULANIR?

Özel plaka sorgulama işlemi için ilk olarak Emniyet Müdürlüğü’ne gidebilir, burada fiziksel bir sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz de internet üzerinden online olarak sorgulama yapabilirsiniz. Online olarak sorgulama için de yine aynı şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden istediğiniz plakayı yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan sonuca göre planın boşta olup olmadığını anlayabilirsiniz.

EGM SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

ÖZEL OLARAK ÇIKARTILAN PLAKANIN ÜCRETİ NE KADAR?

Özel olarak çıkartılan plakanın ücretleri de merak edilmektedir. Planın boşta olup olmaması gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak fiyat değişkenlik gösterebilir. Plakaya olan talep fiyatı değiştirebilir. Bunun dışında yılda 2 defa ödenen özel plakalar için vergi de bulunmaktadır. Verginin miktarının sabit olmadığı ve kişinin almış olduğu gelirlere göre farklılık gösterebildiği bilinmektedir.

NOTER ÜZERİNDEN ÖZEL PLAKALAR NASIL ALINIR?

Noter üzerinden özel plaka alabilmenin birtakım şartları bulunmaktadır. Bu plakanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk olarak EGM üzerinden plaka durumunu sorgulamanız gerekiyor.
  • Daha sonra sorgulama alanından ilgili birimler üzerinden ücret ödeyerek makbuz alırsınız.
  • Eğer elinizde eski plakanız varsa, notere makbuz ile birlikte teslim etmeniz gerekiyor.
  • Noter işlemleri sona erdiği zaman daha sonra belgelerle beraber Şoförler ve Otomobil Esnaf odasına başvuru yapmanız gerekecektir.
  • Başvurudan sonra ortalama 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde plakanız tarafınıza teslim edilecektir.
  • Bunun dışında belirtmemiz gereken bir önemli nokta bulunuyor. Almak istediğiniz plaka ile bulunduğunuz il arasında bağlantı bulunması gerekiyor. Örnek vermemiz gerekiyorsa 06 plakalı bir araç almak istiyorsanız, bunu Ankara’dan almanız gerekiyor. İstanbul, İzmir ya da Bursa gibi farklı illerden başvuru yapamazsınız.
b25755aa 112d 4ace bffe 2e6876028e20
Özel plaka ücretleri talebe göre değişmektedir.

ÖZEL OLARAK ÇIKARTILAN PLAKA İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Özel olarak plaka çıkarttırmak istiyorsanız belirtilen 2 temel şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Özel olarak çıkartmanız gereken plaka için temel şartlar şu şekilde:

İkamet şartını yerine getirmeniz gerekiyor: Özel plakanın sahibi olmak için ilk olarak aynı şehir koduna sahip olmanız gerekiyor. İstanbul’da yaşarsanız sadece 34 plaka kodunu talep edebilirsiniz. Ancak şirket için plaka çıkarttıracaksanız, bu şartın geçerli olmadığını belirtmek istiyoruz.

Vergi ödeme: Bunun dışında özel olarak çıkartılan plakalar için özel vergi ödenmesi gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz. Verginin miktarı ise talep edilen plakanın özelliklerine, talep miktarına ve standartlarına göre değişebilir. Verginin miktarı ise ortalama 2 bin TL ile 20 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

FİYATLAR NE DURUMDA?

Bu tür plakaların fiyatları talebin çokluğuna göre belirlenir. Genellikle futbol takımlarının ya da siyasi partilerinin kısaltmalarından oluşan plakaların biraz daha fazla ücrette olduğunu söyleyebiliriz. Plaka boşsa, bu durumda Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenen özel plakalar için belirlenen ücretinin geçerli olduğu ifade edilmektedir. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgileri emniyet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel plakalar için süreç hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Ortalama 1-2 sat içerisinde süreç tamamlanmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR