Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaAraba ParçalarıOto Ses Sistemi Nedir? En Kaliteli 2 Hoparlör!

Oto Ses Sistemi Nedir? En Kaliteli 2 Hoparlör!

Oto Ses Sistemleri Nelerdir?

Günümüzde üretilen tüm araçlar birçok farklı donanım özelliği ve alternatifi bulunmaktadır. Genel olarak teknolojilerin gelişmesiyle beraber bu donanımlar çeşitlenmiş ve farklı türlerde bireylere sunulabilmektedir.Oto ses sistemi de bu donanımlardan birisi olarak bilinmektedir. konfor seviyesini oldukça üst noktalara taşımak için araç içerisinde yer alan oto ses sistemleri set haline satın almak da mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Ana Ünite

Araç ses sistemleri adına her cihazda olduğu gibi bir kontrol sistemi ve bir beynin yer alması gerekebilmektedir. Ana ünite içerisinde ses sistemleri için bir beyin yer almaktadır. Bu beyin ses ve video dalgalarını ana düzenekten diğer parçalara dağıtmak ile görevli olan parçadır. Ana ünitenin önemi fazlası ile önem arz etmektedir. Kaliteli olmayan bir ana ünite yer almıyorsa, hoparlör ve amplifikatörlerin kaliteli olması da fazlası ile önemli olmaktadır. Bundan ötürü ses sistemleri arabalar için seçilmeli ve ana ünite seçiminin kaliteli bir şekilde sağlanması gerekmektedir.

Hoparlörler

Ana ünite üzerinden gelmekte olan sesin dışarı aktarılmasını sağlayan bu cihazlar, bir takım farklı sistemlerden oluşabilmekte ve farklı türlere sahip olabilmektedir. Ses sistemi seçimleri yapılırken, elektrik enerjisini ses dalgasına çevirmekte olan sürücü bölümlerinin ve diğer bileşenlerinin en uygununun seçilmesi gerekmektedir. Doğru seçilmiş bir ana ünite ve amfi olduğunda, farklı türde hoparlör seçimleri yapılabilmektedir. Bunlar;

Subwoofer Hoparlör

İlginizi Çekebilir: Bayan Araba Modelleri

Bu hoparlör sistemleri düşük frekanslı ve yüksek kaliteli frekanslara sahip olan bas sesler üretebilmektedir. Bu hoparlör sistemleri araç ses sistemlerinde yüksek seviyede bir titreşime neden olabilmektedir.

Koaksiyonel Hoparlör

Bu hoparlör tipi tüm araçlar içerisinde kolay bir şekilde görülebilmekte ve en yaygın olarak kullanılmakta olan hoparlör tipi olarak bilinmektedir. Oldukça az maliyetli olan bu hoparlör çeşitlerine göre fazla tercih edilmektedir. Aynı ünite üzerinde hem yüksek tiz sesleri hem de düşük frekansta olan bas sesler başarılı bir şekilde üretilebilmektedir. Tüm avantajlarına göre en büyük dezavantajı ise; ses kalitesi diğer tüm hoparlör türlerine göre daha zayıf olmaktadır.

Komponent Hoparlör

Oto Ses Sistemi
Oto Ses Sistemi

Bu hoparlör tipleri; bir takım farklı hoparlör tiplerinin bir araya gelmesi ile elde edilmektedir. Bu tür hoparlör sistemleri en yüksek kaliteli sesleri üretebilmektedir. Genel olarak bas sesleri üretmekte olan Woofer sisteminden, tiz sesler üretmekte olan tweeter sisteminden ya da farklı sistemlerden oluşabilmektedir. Kurulum sırasında ve anında her türlü hoparlör ayrı bir sürücü içerisinde yer alabilmektedir.

Amplifikatör

Bu ürün amfi olarak da bilinmektedir. Ses sistemi için ekstra bir önem taşımaktadır. Hem dinleme hem de görüntüleme kalitesini üst seviyeye çıkartmakta olan amfiler, ana ünite üzerinden hoparlöre gitmekte olan sinyal sistemini artırmakta ve sistem üzerinde çok daha yüksek bir ses seviyesi oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu şekilde hoparlör üzerinden daha net ve verimli bir ses alınabilmektedir.

Oto Ses Sistemi
Oto Ses Sistemi

İkinci El Oto Ses Sistemi Alınır Mı?

Araçlar için bir takım donanımlar fazlaca önem arz etmektedir. Donanımların doğru bir şekilde seçilmesi ve montajlarının yapılması da bu noktada büyük bir önem taşımaktadır. Alıcılar, sıfır ürün tercih etmektedir. İkinci el oto sistemleri ise bir takım bireyler tarafından fazlaca tercih edilebilmektedir. Eğer ikinci el bir oto ses sistemi satın alacaksanız, bir uzmana kontrol ettirmeli ve buna göre montajını sağlamanız gerekmektedir. Ürünler her ne kadar ikinci el olsa da fiyatları ortalama piyasa fiyatlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. İkinci el olarak alabileceğiniz ses sistemlerine bir takım ikinci el satış sitelerinden ve türevi sitelerden erişmeniz mümkün olabilmektedir.

Jbl 1000 WATT250 Rms kabinli Subwoofer Özellikleri

Oto Ses Sistemi
Oto Ses Sistemi

Seri:CS Serisi

Ölçü: 12″(30 cm)

Ses Özellikleri

Hassaslık

(2.83V/1m) 90dB

Nominal empedans: 4

Maksimum güç (Peak): 1000 Watt

Frekans Aralığı: 35Hz-200Hz

Ortalama güç (RMS): 250 Watt

Boyutlar

Dış Çapı: 12 inç    /30 cm

Montaj yerleri çapı: 11 inç/28 cm

Montaj derinliği: 6 inç/16 cm

Pioneer TS-G1310F 13 cm 230W Üst Seri Oto Hoparlör 2 Adet Özellikleri

Boyutu: 13 cm
Maks. Nominal Müzik Gücü: 230 W (35 W)
Frekans Tepkisi: 33 Hz 24 kHz
Hassasiyet (1W / 1m): 88 dB
Empedans: 4 Ohm Montaj Derinliği: 44 mm
Cut-Out Boyutlar: ø121 mm

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR