Pazartesi, Ocak 29, 2024
Ana SayfaAraba BilgiMotor Takozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor Takozu Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor takozu diğer adıyla motor kulağı nedir? Aracın çalışmasında ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde görev alan pek çok parça bulunmaktadır. Özellikle araçta olan sabitleme elemanları araçlar için hayati derece önemlidir. Bu noktada ön planda olan motor takozu ürünün ne olduğu merak edilmektedir. Bizler içeriğimizde motor takozu hakkında merak edilenleri sizlere aktaracağız!

Bu parçanın diğer adının motor kulağı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Bu parça için iki farklı isminde kullanılması yanlış olmayacaktır. Parçanın kulağa benzemesi sebebi ile motor kulağı olarak tanımlanmaktadır. Araç içerisinde ses ve titreşim seviyelerinin engellenmesi için önemli bir görev gören motor kulağı bunun dışında motor ve şanzıman arasında bağı sağlar. Bu şekilde meydana gelebilecek titreşimleri de engellemektedir. Bununla birlikte aracın savrulma durumlarına karşı da dengede durmasını sağlamaktadır. Görüldüğü üzere minik bir parça olmasına rağmen motor kulağı çok önemli bir görevi üstlenmektedir. Gelin motor takozu hakkında detayları inceleyelim

ARAÇ İÇİNDE MOTOR KULAĞI BULUNUR?

Aracın denge açısından verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan motor kulağının araç içerisindeki sayısı şekil ve boyutu araçlara göre farklılık gösterebilmektedir. Motor takozu araç içerisinde şanzıman vibrasyonları absorte eden şanzımanda takoz olmaktadır.

Motor takozu fiyatları ürünün türüne ve markasına göre değişmektedir.
Motor takozu araçta önemli işlevi bulunan bir parçadır.

HANGİ DURUMLARDA MOTOR KULAĞININ DEĞİŞMESİ GEREKMEKTEDİR?

Bazı durumda araç içerisindeki motor takozunun değişmesi gerekebilir. Bizler bu noktaları sizler için şu şekilde sıraladık:

  • Zeminde meydana gelebilecek bir yağ sızıntısının fark edilmesi
  • Aracın hareket halinde olması durumunda aşırı sallanma ve titreşim meydana gelmesi
  • Vites değişikliği olurken ya da araçta seçerken tıkanma ve sallanma durumlarının meydana gelmesi ne yazık ki motor takozu parçasının değişmesini işaret etmektedir.

MOTOR KULAĞI NASIL DEĞİŞİR?

Yukarıda belirttiğimiz durumların medyana gelmesi halinde motor kulağının değişmesi gerekmektedir. Motor kulağının değişiminin nasıl olduğu da merak edilmektedir. Motor kulağının değişmesi için birtakım adımları izlemeniz gerekmektedir. İlk olarak araç içerisindeki hangi bağlantının değiştirilmesi gerektiğinin belirlenmesi gerekiyor. Bunun içinde önemli bir inceleme yapılmalıdır. Daha sonra araç kaldırılır ve motor desteklenir. Daha sonrada eski motor kulağının değişmesi için çıkartılır ve yenisinin takılması gerekir. Ancak sökme ve takılma işlemlerinin bitmesi işlemin sonlanması için yeterli değildir. Sürüş güvenliğinin sağlanması için aracın yol testine tabi tutulması gerekmektedir.

Aynı zamanda motor kulağının değiştirilmesi için mutlaka bir uzmandan destek almanız önerilmektedir.

MOTOR KULAĞININ TAMİR EDİLMESİ NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Motor kulağınızın problemli olup olmadığını ancak sürüş sırasında ya da ters giderken hissedebilirsiniz. Şanzımanı ile bağlantılı olan bir parça olması sebebi ile aşınma ya da hasar açısından sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Aşınmış ya da hasar görmüş parçalar ne yazık ki araçtaki sürüş konforunu ciddi derecede azaltacaktır. Motorun düşme olasılığını da göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu parça zaman içerisinde egzoz ve soğutma sistemleri gibi önemli parçalara da baskı uygulayacaktır. Bu sebeple sorunun derhal tespit edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.

motor
Motor takozu diğer adıyla motor kulağı olarak bilinmektedir.

MOTOR TAKOZU FİYATLARI NE KADAR?

Motor kulağının araç içerisinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Araç gövdesine sabitlenmesine olanak tanıyan bu parçanın fiyatı da araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Motor kulaklarının ebatları ve şekilleri ne kadar farklı olursa olsun hepsinin sunduğu amaç aynı olacaktır. Genellikle pek çok araç içerisinde motor ve şanzımanın kenetlenmesi 3 ya da 4 motor kulağının kullanılması ile mümkün olabilmektedir. Motordaki titreşimlerin azaltılmasında da önemli bir katkısı olan motor takozu aracın gövdesine ve şasiye sabitlenmektedir. Özellikle bu parçanın kullanılması ile araçta ani duruş ya da kalkış sırasında, yokuştan aşağı ya da yukarıya doğru giderken veya da bozuk yollarda motorun kaymasının önüne geçilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi motor takozu fiyatları çeşitli kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Her markaya ait pek çok motor kulağı bulabilmek mümkün. Hatta bazı markaların yerel motor kulağı üretimi bile söz konusudur. Dilerseniz yurt dışından temin edilen motor takozlarına da ulaşabilirsiniz. Ancak bu tür parçalar yurt dışından geleceği için gümrüğe girme işlemleri biraz uzun sürebilir. Bu noktada firmaların ürettiği yerli motor kulakları hem maddi olarak daha uyguna gelecek hem de bir problem olduğu zaman sorumlu ile muhatap olmanız daha kolay olacaktır.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR