Cuma, Şubat 16, 2024
Ana SayfaAraba ArızalarıKrank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Arızası

Krank Sensörü Nedir?

Krank Sensörü
Krank Sensörü

Arabalarda yer alan birçok farklı sensör bulunmaktadır. Bu sensörlerden birisi de; krank mili sensörü olarak bilinmektedir. Bu sensör, motorun sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamakta olan oldukça önemli bir parçadır. Krank mili sensörünün asıl amacı, krank milinin konumunu ve dönme hızını ölçmektedir. Bu işlemler sonrasında elde edilen tüm veriler, motor kontrol ünitesine aktarılmaktadır. Krank sensörünün göndermiş olduğu tüm bilgiler işlenmekte ve aracın ateşleme zamanlaması gibi farklı sistemlerin kontrolleri gerçekleşmektedir. Krank sensörü, aracın sorunsuz bir şekilde ve organize çalışabilmesi için gerekli olan parçadır.

İlginizi Çekebilir: Araba Neden Su Eksiltir? En Önemli 3 Nedeni

Krank Sensörü Neden Bozulur?

Arabaların ideal çalışma performansının sağlanması için krank sensörünün aktif olarak çalışması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda bu parça bozulabilmektedir. Krank sensörü genel olarak elektronik problemlerden dolayı bozulabilmekte ya da arızalanabilmektedir. Krank sensörü manyetizma etkisi ile çalışma göstermektedir. Bundan ötürü; krank sensörünün manyetik olarak etkileşime geçmiş olduğu; dişli, bobin ya da aracın diğer parçalarında görülmekte olan bir takım arızalar, krank sensörüne direkt etki edebilmektedir.

Krank Sensörü
Krank Sensörü

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde yer alan araçlarda en fazla karşılaşılmakta olunan arızaların başında krank sensörü arızası gelmektedir. Bu arıza, kendini birçok farklı şekillerde gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; aracın çalışması sırasında aniden stop etmesi ya da marşa basıldığı zaman çalışmaması bu sensörün arızalandığını bizlere göstermektedir.

Krank Sensörü
Krank Sensörü

Krank Sensörü Bozulursa Ne Olur?

İlginizi Çekebilir: Jeep Fiyat Listesi

Krank sensörleri motorların beyin bölümüne direk olarak bilgi aktarımı sağlamaktadır. Oldukça önemli bir parça olan krank sensörü bozulduğunda hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir. Öncelikle problemin ne olduğunu anlamak ve tespit etmek gerekmektedir. Bunun için de krank sensörü bozulduğunda araçta neler olur bunu anlamak ve bilmek gerekmektedir. İşte krank sensörü bozulduğunda anlamamız için karşımıza çıkacak belirtiler;

 • Krank sensörü bozulursa, aracın yakıt sisteminde ve ateşleme sisteminde problemler ortaya çıkabilmektedir. Krank sensörü bozulan bir aracın ateşleme sistemi hiçbir şekilde düzgün olarak çalışmaz.
 • Krank sensöründe arıza bulunuyor olması, aracın seyir halinde beklenmedik anlarda ve ani bir şekilde stop etmesine neden olabilir.
 • Krank sensörü doğru ve efektif bir şekilde çalışmazsa aracın kaptör bölümü gerekli iletimi sağlayamaz.
 • Krank sensöründe arıza ya da herhangi bir problem varsa motor gürültülü bir şekilde çalışacaktır. Aynı zamanda motor yüksek devirlere çıkamayacak ve devirden düşecektir.
 • Krank sensörü arızası olduğunda, araca oturduğunuzda marşa basmış olsanız bile motor çalışmayacaktır.
 • Krank sensörü bozulduğunda ya da arızalandığında, vitesler arası geçiş ideal şekilde gerçekleşmeyecek ve geçişler arasında ayarlama zorlukları gözlemlenecektir.
Krank Sensörü
Krank Sensörü

Krank Sensörü Arızalı Olduğunda Ne Yapmak Gerekiyor?

Hızlı bir şekilde tamir edilmesi gereken sorunlardan birisi de krank sensörü arızasıdır. Çünkü; arıza giderilmediğinde, araç ile yolda kalabilir ya da zorlu bir araç kullanım deneyimi yaşamanız mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı bu sensör arızalandığında hızlı bir şekilde tamir için yetkili ya da özel servislere gitmeniz ve durumu anlatmanız gerekmektedir.

Krank Sensörü Arıza Belirtileri

Krank sensörü üzerinde herhangi bir arıza olması durumunda, araç modeline göre araç beynine bir takım hata kodları iletilmektedir. Krank sensörü arızalarında gösterge ekranlarında arıza lambası mutlaka yanacaktır. Araç özel ya da yetkili servise götürüldüğünde araç arıza tespit cihazlarına bağlanacak ve karşımıza genel olarak aşağıda yer alan kodlar çıkmış olacaktır. Bunlar;

 • P0335
 • P0336
 • P0337
 • P0338
 • P0339

Krank Sensörü Fiyatları Nelerdir?

Günümüzde artan maliyetler ve artan döviz kurları ile beraber krank sensörü fiyatları da bir hayli değişkenlik göstermekte. Krank sensörünün işlevi fazlaca büyük olmasına karşın fiyatları diğer parçalara göre makul düzeylerde olabilmektedir. Bu parçaları satın aldığınızda uzun süre kullanabileceğiniz parçalardan biri olmayan krank sensörü zamanla deforma olabilmekte ve zarar görebilmektedir. Bu nedenle bazı dönemlerde bu parçaların mutlaka değiştirilmesi gerekebilmektedir. Krank sensörünün fiyatları ortalama olarak 500 TL ile 500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Premium sınıf araçlarda ise bu parçanın ortalama fiyatı 500 Türk Lirası ile 3.000 Türk Lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Krank sensörünün arıza vermesi durumunda bu ürünlerin tamiri mümkün değildir. Bu nedenle bu ürünün mutlaka yenisinin alınıp takılması gerekmektedir.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR