Cuma, Haziran 28, 2024
Ana SayfaAraba FiyatlarıEvin içinde kıble nasıl bulunur?

Evin içinde kıble nasıl bulunur?

İslamdaki ibadetlerden biri olan namaz tüm müslümanlara farz kılınmıştır. Dünyada 2 milyarı aşkın müslüman nüfusunun bulunması da bununla birlikte birçok soruyu beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de Evin içinde kıble nasıl bulunur sorusudur.  Bu soruya bir çok cevap verilebilir. Örneğin kıbleyi bulabilmek için kullandığımız teknolojik cihazlar veya yanımızda kullanabileceğimiz bir cihaz yoksa pusula kullanımı gibi adımlar bu soruya cevap almak için kullandığımız aletlerden sadece birkaçıdır. Ayrıntılı olarak Evin içinde kıble nasıl  bulunur sorusuna cevap aşağıdaki gibidir.

Kıbleyi Belirleyen Cihazlar

Gelişen teknoloji ile beraber birçok akıllı cihaz kıblenin yönünü belirlememizde bize yardımcı olur. Akıllı telefonlar sayesinde diyanetin sitesinden diyanet kıble bul seçeneği ile kolayca kıblenizi bularak doğru yönde namazınızı kılabilirsiniz.

Güneş Hareketleri

Teknolojik cihazınız yoksa çok eski zamanlara dayanan Güneş hareketleri izleme yöntemi ile de kıblenizi  bulabilirsiniz. Evinizin içinde güneşin hareketlerini düzgün bir biçimde gözlemleyerek yönünüzü anlayabilirsiniz. Özellikle güneşin doğuş ve batış noktalarını bilerek gündüz saatlerinde kıbleyi bulabilmeniz mümkün. Fakat bu yöntem diyanet kıble bul yöntemi kadar etkili bir yöntem değildir. Çünkü bu yöntem sadece gündüz yapabileceğiniz bir yöntemdir.

Pusula Kullanarak Kıble Yönü Bulma

Kullanımı MÖ zamanlara dayanan pusula ile de kıblenin yönünü bulabilirsiniz. Pusula kuzey yönünü gösterdiği için olduğunuz konumda kolayca kıblenizi bulabilirsiniz.

Dışarıdaki Kıbleyi Belirleyin

Evinizin içinde namaz kılmadan önce, dışarıdaki kıblenin yönü için diyanet kıble bul seçeneğini veya bir pusulayı kullanabilirsiniz.  Bu sayede içeride doğru yöne yönelebilirsiniz.

Mimari Detaylar ile Kıble Bulma

Evinizin mimarisini analiz ederek de (özellikle giriş kapınızı ) kıbleyi bulabilmeniz mümkün.  Fakat bu yöntem sadece evinizde işe yarayabilir. Farklı bir konumda veya dışarıda olduğunuz zaman bu yöntem malesef ki işe yaramayacaktır.

Sonuç olarak etkili bir çözüm için baktığımızda kıbleyi bulmanızı sağlayacak birçok farklı yol vardır. Fakat hepsinde o yöntemin çalışmayacağı zamanlar mevcuttur. En kesin çözüm diyanettir. Diyanetin sitesinden diyanet kıble bul ile en kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Sadece kıble bulmada değil namaz vakitleri konusunda da sizi doğru sonuca götürecek olan diyanette sitesine giderek bilgisayarınızda  diyanet namaz vakitleri/ indir pc yazarak bilgi edinebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR