Pazar, Ocak 28, 2024
Ana SayfaAraba BilgiEhliyeti Kaybettim Ne Yapmalıyım 2023?

Ehliyeti Kaybettim Ne Yapmalıyım 2023?

Trafiğe çıkan her sürücünün yanında ehliyetinin olması gerekiyor. Ehliyetini kaybeden sürücüler ise ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunun cevabını araştırıyor. Ehliyeti kaybetmek ne yazık ki pek çok sürücünün başına gelebilecek bir olaydır. Bu içeriğimizde sizlere ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunun cevabını vereceğiz..

EHLİYET KAYBOLUNCA NE YAPILIR?

Ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunu sorduğunuzda alacağınız ilk cevap hemen kayıp ehliyetinizi çıkarmak olacaktır. Kayıp ehliyetin çıkarılması için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ya da ALO 199 hattı üzerinden başvurunuzu yapmanız gerekiyor. 5 aşamayı başarılı bir şekilde tamamladığınız zaman randevunuzu oluşturabileceksiniz. Kayıp ehliyetin yenilenmesi için sizlerden istenilen evrakları hazırlayarak, ehliyetinizi kolayca yenileyebileceksiniz.

iStock 1316341939 min3556e9f9 0f8f 48a8 be0d e63440900b90
Sürücüler, ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? sorusunu araştırıyor.

EHLİYETİM KAYBOLDU, NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Araç sürücüleri ehliyetini kaybettiği zaman ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunu sormaktadır. Ehliyetin kaybedilmesi ya da çalınması halinde yeniden hastaneden sağlık raporu almanız gerekiyor. Sağlık raporunu özel hastanelerde, devlet hastanesinden ya da aile hekimlerinden alabilirsiniz. Raporunuzu aldıktan sonra randevunuzu oluşturmanız işlerin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

KAYIP EHLİYET İÇİN HAZIRLANMASI GEREKEN BELGELER NEDİR?

ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunun dışında merak edilen bir konu daha bulunuyor. Randevunuzu aldınız. Ancak randevuya giderken hazırlamanız gereken bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeler sayesinde kayıp ehliyetinizi yenileyebileceksiniz. Sağlık raporunuzu almanız gerektiğini yukarıda ifade etmiştik. Bunun dışında biyometrik fotoğraf çektirmeniz ve kimlik belgenizin de yanınızda olması gerekiyor. Kayıp ehliyet için gerekli belgeler şu şekildedir:

  • Kimlik belgesi
  • “Sürücü olur” sağlık raporu
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirten belge veya yazılı beyan
  • Adli sicil belgesi

Bunun dışında son olarak sürücü belgesi değerli kağıt ve kaybolan ehliyetiniz için ödenen hacın dekont belgesi

Kayıp ehliyetiniz için randevuyu BURADAN alabilirsiniz.

1200x628 ehliyet sinav giris belgemi kaybettim ne yapmaliyim ehliyet sinav giris belgesi kayboldu yeniden nasil cikartirim 111
Kayıp ehliyetler ortalama 1 hafta içerisinde adrese teslim edilmektedir.

KAYIP EHLİYET KAÇ GÜN İÇİNDE ÇIKAR?

Trafiğe çıkan sürücülerinin ehliyetinin olması zorunludur. Kayıp ehliyet için merak edilen bir diğer önemli konu da kayıp ehliyetinin kaç gün içerisinde çıkacağıdır. Sizlerin de bildiği gibi ehliyetler artık yenilendi ve çipli ehliyet oldu. Çipli ehliyetlerin basımı da Ankara’da yapılmaktadır. Kişi her ilden ehliyet talebinde bulunabilir. Basım işlemi ve süreç tamamlandıktan sonra PTT ile belirttiğiniz adrese çipli kimliğiniz gelmektedir. Teslim sırasında PTT’ye herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023 sorusuna ek olarak sürücüler başvurdukları ve işlemleri tamamladıktan sonra ehliyetlerinin ne zaman çıkacağını merak etmektedir. Geçici sürücü belgesi ile yeni ehliyetiniz gelene kadar trafiğe çıkabilirsiniz. Geçici sürücü belgesi Nüfus Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Bu belgenin geçerlilik süresi ise 15 günlük bir zamanı kapsamaktadır. Yeni sürücü belgesinin ise belirtilen adrese teslim edilmesi ortalama 1 haftayı bulmaktadır.

KAYIP EHLİYET İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPILMASI GEREKİYOR?

Ehliyetini kaybeden sürücülerin ne kadar ödeyip ödemeyeceği de merak konusu. Ehliyetinizin kaybolması ya da çalınması halinde sadece ehliyet yenileme ücreti ödeyeceksiniz. Burada ücret 2’ye ayrılmaktadır.

Yeni tip ehliyet kaybedildiği zaman (Çipli): Yeni tip çipli ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman ilk olarak 145 TL vakıf hizmet bedeli ve 624 TL değerli kağıt bedeli ödemeniz yeterli olacaktır. Toplamda 769 TL ödeme yaparak yeni ehliyetinize kavuşabilirsiniz.

Eski tip ehliyet kaybedildiği zaman: Çipliden önce kullandığınız eski tip ehliyetinizin kaybolması halinde 2 TL vakıf bedeli, 13 TL ise değerli kağıt bedeli ödemeniz yeterli olacaktır. Toplam da 15 TL ödeyerek ehliyetinizi yenileyebilirsiniz. Eski tip ehliyetler yenileme kapsamına girmiyor. Çünkü bütün ehliyetler 31 Aralık 2024 tarihine kadar çipli ehliyet ile değiştirilmesi gerekiyor.

KAYIP EHLİYET ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

Ehliyeti kaybettim ne yapmalıyım 2023? Sorusunu ayrıntılı bir şekilde sizler için cevaplarken, kayıp ehliyet ücretinin nereye yatırılması gerektiğini de açıklamamız gerekiyor. Ehliyetin kaybolması ya da çalınması halinde sürücülere herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamaktadır. Ancak kişiler değerli kağıt, vakıf payı ve harç ödemelerini ödemek zorunda olmaktadırlar. Ehliyet yenileme ücreti için Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Trafik Vakfı’nın belirlemiş olduğu anlaşmalı bankalar üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ödemelerinizi ATM’lerden yapabileceğiniz gibi belirtilen bankaların mobil uygulamaları üzerinden de ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar ise Akbank, Garanti Bankası, ING Bank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Halk Bankası gibi bankalardır.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR