Pazartesi, Şubat 12, 2024
Ana SayfaAraba ArızalarıEgzozda Beyaz Duman

Egzozda Beyaz Duman

Egzozda Beyaz Duman görülmesi durumlarında karşımıza birçok farklı sorun çıkabilmektedir. Böyle durumlarda motorunuzun daha büyük sorunlara bürünmemesi için yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır.Bu işlemleri sağlamak için alanında yetkili özel servislere gitmeniz gerekebilmektedir.

Egzozda Beyaz Duman
Egzozda Beyaz Duman

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Arabanızdan beyaz duman gelmesi durumlarında egzozdan su buharı gelmesi gibi bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Eğer egzozdan gelecek duman çok beyaz ve yoğunsa bu durum dikkate alınması gerekmektedir. Yoğun ve aşırı beyaz dumanlar genel olarak silindir blok contasında hasar, silindir bloklarının çatlaması ya da silindir kapak hasarlarından ötürü kaynaklanabilmektedir. Genel olarak araç sürücüleri her ne kadar tecrübeli olursa olsun, beyaz duman atan egzozların tespit edilmesi oldukça zor olabilmektedir. Araçlarınızda yoğun beyaz duman gördüğünüz anlarda mutlaka alanında uzman bir yetkili servise başvurmanız ve silindir bloğunuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Egzozda Beyaz Duman
Egzozda Beyaz Duman

Egzozdan Mavi Duman Çıkması

Araçlarda yer alan egzozlardan mavi duman çıkmaları halinde motorun yağ yaktığı tespit edilebilmektedir. Genel olarak araçlarda yer alan pistonların, yağ segmanlarının ve supap lastiklerinin aşınmasından ortaya geldiği bilinmektedir. Turbo olan araçlarda ise; yağ sızmalarından kaynaklanan durumlardan ötürü motorun hasar görmesi ve egzoz üzerinden mavi duman gelmesi mümkün olabilmektedir. Egzozlardan mavi duman gelme durumunda, alanında uzman bir servise başvurmalı ve sonrasında motorunuzda yer alan subap lastiklerini, pistonlarınızı ve yağ segmanlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Egzozdan Siyah ya da Gri Duman Çıkması

Egzozlardan siyah duman geldiğinde diğer türlere göre çok fazla korkmanıza gerek bulunmamaktadır. Siyah duman atması genel olarak hava filtresinden kaynaklanabilmektedir. Hava filtresi tıkandığı taktirde siyah duman görülmesi mümkün olabilmektedir. Siyah dumanların kaynağı olarak egzoz sisteminde olan yağ sızıntılarını ya da eksik yakıt yakılmasından kaynaklandığını bilmeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda da mutlaka ivedi olarak alanında uzman bir servise gitmeniz gerekmektedir.

Egzozdan Su Damlası Gelmesi

Araçlarınızda yer alan egzozlardan su damlası gelmesi durumlarında ya da gaza basılması halinde su püskürtmesi durumları her sürücünün başına gelmektedir. Egzozdan su gelmesi durumlarında birçok farklı neden olabilmekte ve oluşabilmektedir. Soğuk havalarda egzozdan çıkmakta olan sıcak gazlar, egzoz borularının nem ile sarılmasına neden olabilmekte ve araç çalıştığı zaman egzozdan su damlası gelebilmektedir. Kısa bir süre aracı kullandıktan sonra su damlaması durumu geçmiş olacaktır. Egzozdan su gelmesiyle ilgili diğer bir neden ise, silindir kapak contası ile ilgili olabilmektedir. Bu conta, motorun içerisindeki su ve yağı birbirinden ayırma işini yapmaktadır. Eğer bu görevi yapamıyorsa ya da conta hasar gördüyse motor içerisindeki su ve yağın diğer akşamlara karışmasına sebep olabilmektedir. Bu sorunun en net çözümü için aracınızın yetkili servisine ulaşmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir.

Egzoz Borusundan Beyaz Duman Gelmesinin En Büyük Nedenleri Nelerdir?

Yoğunlaşma

Egzoz borusundan beyaz duman çıkmasının en önemli nednleri arasında buharlaşan ve yoğuşmakta olan su olarak bilinmektedir. Araçlarınızı bir ya da iki gün kullanılmadığında yoğuşma olabilecektir. Bu yoğuan sular, egzozun dibine yerleşmekte ve araba ilk çalıştığında egzoz ısındığında yoğuşma buharlaşabilmektedir. Böylece egzozdan beyaz duman çıkışları görülebilmektedir. Beyaz duman araba ilk çalıştıktan sonra geliyor ve sonrasında gelmiyorsa endişe etmenize gerek yoktur.

Egzozda Beyaz Duman
Egzozda Beyaz Duman

Emme Manifoldu Contasının Sızdırması

İlginizi Çekebilir: Katalizör Temizleme

Emme manifoldunda, arabanızın silindirlerine giren hava bölünmektedir. Emme manifoldları üzerinde genellikle soğutma sıvısı ile soğutulmakta ve bundan dolayı da silindir kapağında yer alan conta sızdırmaya başlayabilmektedir. Emme manifold contanız kötüyse de genel olarak egzoz gazlarından tatlı duman kokusu alınması mümkün olabilmektedir.

Kötü EGR Soğutucu

Egzoz dumanınızı kokladığınız taktirde tatlı bir koku alıyorsanız, karşılaşmış olduğunuz kokunun nedeni soğutma sıvısı olabilmektedir. Son model araçlarda görülen bu durum yaygın olarak EGR soğutucusunun içinde bir çatlak yer alabilmektedir. Tüm arabalarda EGR soğutucu olmamasından dolayı da bu durum Avrupa menşeili araçlarda daha fazla görülebilmektedir. EGR soğutucuları çatladığında, mutlaka parçanın değiştirilmesi gerekmektedir. EGR soğutucunun arızalı olmasından şüphelenilmesi durumlarında, alanında uzman bir yetkili servisten bilgi alınması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Oto Yıkama Malzemeleri Nelerdir? 

Kapak Contasının Üflüyor Olması

Kapak contasının asıl görevi; motor bloğuyla silindir kapağı arasında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu conta, bu iki parça arasında yanmayı, soğutucu ve yağı ayırmaktadır. Kapak contaları zarar gördüklerinde ya da çatladıklarında, soğutma sıvısının yanma odalarına ya da sızmasına sebebiyet verebilmektedir. Araçlarda yer alan motorların soğutma sıvısını yakmasına neden olabilmekte ve sızıntının boyutlarına bağlı olarak egzoz üzerinden yoğun beyaz duman çıkması mümkün olabilmektedir. Bu işlemi onarmak fazlası ile pahalı bir işlem olarak bilinmektedir.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR