Pazar, Ocak 28, 2024
Ana SayfaAraba ArızalarıContası Yanık Araba Kaç Km Gider?

Contası Yanık Araba Kaç Km Gider?

Aracın contasının yanması, araçlarda sıkça karşılaşılabilen bir durumdur. Contası yanık araç hakkında kişiler özellikle contası yanık araba kaç km gider? Sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Contası yanık arabanın ne kadar süre daha ve kaç kilometre daha gidebileceği, contanın yanık derecesine, hararetin seviyesine, yanık contanın subap ve diğer motor ekipmanlarına ne kadar zarar verdiğine göre değişiklik göstermektedir.

Özellikle yanık contanın ciddi sorunlar yerine araçta çok yüksek olmayan hararet, yağa su karışması, yüksek olmayan çekiş düşüklüğü ve hafif rölanti gibi sorunlara sebebiyet vermesi, contası yanık aracın aylar boyunca kullanılmaya devam edilebilmesini sağlarken, yine de kişilerin bu durumu asla geçiştirmemesi gerekmektedir.

Contası yanık araçlar tüm bu bilgiler ışığında hafif sorunlar görülmesi halinde 1000-2000 kilometre daha durumun ciddiyetine göre gidebilmektedir. Ancak aracın motor soğutma suyunun aşırı derecede yanması, aracın çalışmasının güçleşmesi durumunda bu araç kullanılamamakta ve km yapılamamaktadır.

Conta Yakan Araba Yola Gider Mi?

Conta yakan araba yola gider mi? Sorusu, araç sahiplerinin yanıtını merak ettiği sorulardan biri olurken, aracının contasının yandığından şüphelenen kişiler, conta yanık araba ne yapar? Ve gider mi? Sorularının yanıtını oldukça merak etmektedir.

Conta yakan araba, yanma odası yağ kanalı, silindir kapak contası ve soğutma suyu kanallarının yanan conta sebebiyle ayrıştırılamaması nedeniyle her ne kadar çalışmaya ve yol gitmeye bir süre daha devam edebilse de bu çalışma stabil olmamaktadır.

Özellikle aracın motoru ve beraberinde performansı bu conta yanmasından oldukça olumsuz etkilenerek, müdahale edilmeden uzun süre daha kullanılmaya devam edilmesi durumunda aracın sağlığını kötü etkileyerek kullanılamaz bir hale gelmesine neden olmaktadır.

Contası Yanık Araba Kaç Km Gider?

Conta Yanık Araba Gider Mi?

Conta araçlar için oldukça önemli bir parçadır ve bu nedenle de aracın performansını oldukça olumsuz etkiler.

Conta yanık araba gider mi? Sorusuna yanıt olarak; contası yanık arabalar eğer hasar çok fazla değilse çalışmaya devam etse de kişilerin bu durumu ciddiye almaması ve erken müdahale ile bu sorunun giderilmemesi halinde motor oldukça risk altına sokulmaktadır.

Bu nedenle de araç bir süre sonra çalışamayacak duruma gelmektedir. Aracın bu durumda kullanılabiliyor olması normal bir şekilde algılanmayıp, contanın yandığından şüphelenilmesi halinde kısa sürede aracın servise götürülerek kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Conta yanık araba aylar boyunca performansı düşük olsa da çalışmaya devam edebilmekte ancak bu sorunun giderilmemesi halinde zamanla motorun tamamı zarar görerek değiştirilmek zorunda kalınmaktadır.

Aynı zamanda contası yanık olan bir aracı kullanarak yol yapmaya devam edilmesi, bu aracın her an yarı yolda kalabilmesi riskini de beraberinde getirmektedir.

Contası Yanık Araba Kullanılır Mı?

Conta yakan araba hararet yapar mı? Sorusuna yanıt olarak; Conta yakan aracın en büyük belirtisi arabada yaşanan hararet sorunu olmakta, yani conta yakan araba oldukça yüksek hararet seviyelerine ulaşabilmektedir.

Bu durumda özellikle contası yanık araba kullanılır mı? Sorusu da kişilerin aklına gelmektedir. Zorunlu olmadıkça contası yanık arabanın kullanılması önerilmemektedir. Contası yanık bir araç genellikle birkaç ay boyunca daha kullanılabilmektedir.

Ancak bu durumda araç kullanıldıkça sorun daha da büyümektedir. Bu yüzden de en doğrusu, contası yanık aracı en kısa sürede servise götürerek bu sorundan kurtulmaktır.

Arabanın Conta Yakması Kaça Mal Olur?

Arabanın conta yakması kaça mal olur? Sorusu, bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bu hususta, conta yakan aracın masrafı, conta yanığı sebebiyle motorun aldığı hasara göre değişiklik göstermektedir.

Conta yakan araba masrafı 2022 yılı için ortalama 8.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Belirttiğimiz fiyatların yüksek olma sebebi, araç yedek parçaları yurtdışından geldiği için Dolar fiyatı ile gelmektedir. Güncel Dolar 15.70 TL‘dir. 

Araba conta yakması masraf konusunda net bir fiyat verilemese de genellikle araç yedek parçasının bulunup bulunmaması, yurtdışından gelmesi, pahalılığı gibi pek çok husus dikkate alındığında 8.000 TL ile 15.000 TL arasında bir masrafa sahiptir.

Diğer konumuza göz atmak için tıklayın. Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir?

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR