Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaAraba ArızalarıAraba Neden Su Eksiltir? En Önemli 3 Nedeni

Araba Neden Su Eksiltir? En Önemli 3 Nedeni

Araba Neden Su Eksiltir?

Araçların farklı alanlarında farklı zaman dilimlerinde su eksiltmeleri görmek mümkün olabilmektedir. Motorun su eksiltmesi durumları, bilinenin aksine normal bir durum değildir. Araçlarda yer alan motorlar, su eksiltmezler. Araçta yer alan motorun mevcut suyunda eksilme olursa araç genelinde bir kaçak, sızıntı ya da çatlak borulardan kuşkulanmak ve şüphelenmek gerekmektedir. Genel olarak sızıntı nedenleri; radyatörlerde yer alan çatlaklar ya da aşınmalardan ya da radyatör kapağının contasından dolayı da olabilmektedir.

Su Eksiltmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Araba Neden Su Eksiltir
Araba Neden Su Eksiltir

İlginizi Çekebilir: Kontrolsüz Kavşak

Araçların motor suyu eksiltmesinin birden fazla nedeni olabilmektedir. Genel olarak bu soruya cevap vermek gerekirse; alanında başarılı bir uzman servise gidildiğinde su kaçağının tespiti fazlaca kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Araçta herhangi bir alanda su kaçağı varsa, aracınızda mutlaka kaçak olduğunu düşünmek gerekmektedir. Genel olarak kaçağın nedenleri araçların üst kapak contası olarak tarif edilmektedir. Bir takım araçlarda ise sızdırmalar genel olarak radyatörlerden de yapılabilmektedir.

Aracınızın radyatör bölümünde olan sorundan dolayı kaçaklar varsa, bu konuda mutlaka radyatör su kaçağı önleyicisi almanız gerekmektedir. Bu şekilde bu soruna çözüm bularak araçlarınızın su kaçağı durumlarını yaşamasını engellemeniz mümkün olabilmektedir. Ayrıca bunun haricinde aracınızın üst kapak contasında oluşan herhangi bir deformasyon nedeniyle de ciddi bir takım durumlar oluşabilmektedir. Yanan üst kapak contalarının serviste başarılı bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda yer alan nedenlerin haricinde araba neden su eksiltir sorusunun cevapları arasında motorun su hortumlarında meydana gelmekte olan çatlak, kırık, yırtık ya da gevşeklik durumları, araç peteğinde meydana gelen çatlaklar, radyatöre ait olan su hortumlarında görülen çatlaklar gibi nedenler de aracınızın su kaybetmesine neden olabilmektedir.

Motor Suyu Eksiltmesinde En Çok Görülen 5 Faktör

Yukarıda sizlere aktarmış olduğumuz nedenlere ek olarak daha kısa ve öz bir şekilde motor suyu eksiltme nedenlerini aktarmak gerekirse;

 • Radyatör üst kapağı yanmış olma ihtimali,
 • Radyatör, su sızdırıyor olma ihtimali,
 • Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olma ihtimali,
 • Motor su hortumunda delik ya da çatlak olma ihtimali,
 • Su deposunda çatlak olma ihtimali,

Motor suyunun eksilmesinde etkin bir şekilde rol oynayabilmektedir.

Araba Neden Su Eksiltir
Araba Neden Su Eksiltir

Motor Suyunun Eksilmesi Önemli Bir Soruna Mı İşaret?

Araçların motor suyunun eksilmesini genel olarak basit bir sorun olarak gören sürücüler, yeterince su eklediklerinde bu sorunların çözüldüğünü ifade etmektedir. Ancak motor suyu eksildikçe araçta bir takım büyük sorunlar oluşabilmekte ve meydana gelebilmektedir. Araç motorunda eksilen suyu tamamlamak değil, suyun bir daha eksilmemesi için mevcut arızaların giderilmesinin sağlanması gerekmektedir. Çünkü motor suyu eksildiği zaman araçta yer alan conta ve motorun zarar görmesi muhtemelen karşımıza gelebilmektedir. Ayrıca araçtan eksilen suyun yağa karışması, oldukça yüksek fiyatlarda zarar açabilmektedir.

Su Eksilten Araç Sorun Çıkartır Mı?

Motor suyunun veya radyatör suyunun normal şartlarda eksilmediğini hepimiz bilmekteyiz. Bu alanda buharlaşma en az seviyede görülmektedir. Ancak sızıntı, kaçak ya da farklı bir durum varsa, sadece böyle bir durumda motor suyu fazlaca eksilebilmektedir. Eksilmesinin nedenleri arasında olan tüm nedenler alanında uzman servisler tarafından yapılacak inceleme sonrasında konuşulabilmektedir.

Araba Neden Su Eksiltir
Araba Neden Su Eksiltir

Araba Su Eksiltiyor İse Yapılması Gerekenler

 • Soğutma Sistemi Borularının Kontrol Edilmesi
 • Radyatörün Kontrol Edilmesi
 • Kapak Contasının Kontrol Edilmesi
 • Su Deposu Kapak Arızası
 • Devirdaim Kontrol Edilmesi
 • Tapaların İşlevini Kaybetmesi

İlginizi Çekebilir: Auto Hold Nedir?

Soğutma Sistemi Borularının Kontrol Edilmesi

Arabanın soğutma boruları genel olarak plastikten ya da kauçuk malzemeden üretilmektedir. Bundan ötürü zamanla bu parçalarda yıpranmalar görülebilmektedir. Suyun az az eksilmesi soğutma borularında bir problem olduğunu bizlere aktarmaktadır.

Radyatörün Kontrol Edilmesi

Araçta yer alan radyatörün suyu soğutma işlevini yerine getirmektedir. Zamanla bu alanda pas ve korozyon oluşması ile beraber sızıntılar oluşabilmektedir. Araçta yer alan radyatör, aracın ön tarafından gelen havayla motor soğutma suyunu soğutmaktadır. Böylece araç sürekli olarak normal çalışma sıcaklığında kalmaktadır.

Kapak Contasının Kontrol Edilmesi

Araçta yer alan silindir kapak contasının yanması ile beraber arabada su eksiltmesi varsa oldukça önemli bir süreç sizleri bekliyor olacaktır. Araba neden su eksiltir? Sorusunun en maliyetli cevabı bu başlık altında karşımıza gelmektedir. Araçlar, hararet yaptıklarında silindir kapak contasının yanma riski yüksektir.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR