Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana SayfaAraba ParçalarıAraba Göstergeleri Ne Anlama Gelmektedir?

Araba Göstergeleri Ne Anlama Gelmektedir?

Günümüzde üretilmekte olan araçların tümü elektronik olarak
bir takım sistemlerden oluşmaktadır. Eskiden birçok arızayı bulmak için ustalık
gerekirken artık mevcut arızaları elektronik sistemler tespit edebilmektedir.
Araçlarda yer alan ikaz ışıkları ve göstergeleri;

HARARET GÖSTERGESİ

Bu gösterge yanması halinde, araç motorunun aşırı ısındığı anlamı karşımıza gelmektedir. Motor soğutma suyunda aşırı ısınma olabilir ya da motorun soğutma sisteminde genel bir arıza olabilmektedir. Hararet göstergesi uyarı ışığı yandığında aracı durdurmak ve motorun soğumasını beklemek gerekmektedir. Motor soğuduktan sonra ise yola devam etmek yerine, motorun servisine gitmeniz gerekmektedir.

LASTİK BASINÇ UYARISI UYARI LAMBASI

Bu uyarı ışığı yandığı zaman, lastik basıncının düştüğü anlamı gelmektedir. Lastik basıncınızın tam olduğu anlarda ve kış aylarında ise zincir takmanız gereken zamanlarda bu uyarı karşınıza gelebilmektedir.

MOTOR YAĞI BASINCI UYARI İKAZ LAMBASI

Motor arıza lambası yandığı zaman, aracın ivedi bir şekilde durdurulması ve sonrasında servise gidilmesi gerekmektedir. Genel olarak sorun motor yağı değiştiğinde çözülmektedir ancak servise mutlaka gidilmesi gerekmektedir.

ESP/ASR SİSTEMLERİ ARABA GÖSTERGESİ

Bu araç göstergesi normalde pasif olarak bilinmektedir. ESP/ASR Sistemleri devreye girmiş olduğunda bu ışık yanmakta ve sönmektedir. Arıza lambasının sürekli yanması
durumunda ESP/ASR sistemlerinin iptal edildiği ya da devre dışı kaldığı
anlamları karşımıza gelmektedir.

EGZOZ SİSTEMİ KONTROL LAMBASI

Bu gösterge ışığının yanması genel olarak aracın ilk çalıştığında yanmakta ve sönmektedir. Araç hareket halindeyken ikaz lambasının yanması halinde, aracın ivedi bir şekilde servise götürülmesi gerekmektedir. Bu ikaz lambası yanarken aracın kullanılması halinde, aracın emisyon kontrol sistemininzarar görmesi muhtemelen gerçekleşecektir.

Araba Göstergeleri
Araba Göstergeleri

ABS FREN SİSTEMİ UYARI LAMBASI

Abs ışığının her daim yanması ile birlikte düşünmemiz gereken durum, ABS fren sisteminin devre dışı kaldığı karşımıza gelmektedir. Fren sisteminde bulunmakta olan ABS’siz olarak çalışmaya devam etmektedir.

ADAPTİF HIZ SABİTLEME İKAZ IŞIĞI

Bu gösterge ışığının yanması halinde otomatik vites kolunun hareket etmesi adına fren pedalına basılması gerektiğini düşünmemiz gerekmektedir.

ŞARJ SİSTEMİ İKAZ LAMBASI

Bu lambanın yanması halinde akünün boş olduğunu anlamamız gerekmektedir. Araç çalışırken bu ışık yanmaya başlarsa, araçta gereksiz tüm elektrik aksamının pasif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda ivedi olarak servise gidilmesi gerekmektedir.

YAKIT MİKTARI UYARI LAMBASI

Bu uyarı ışığı araçta 7 litre yakıt kaldığını göstermekte olan bir ikaz ışığıdır. Araca yakıt aldığınız durumda bile bu ışık yanmaya devam ediyorsa, servise başvuru yapmanız gerekmektedir.

HAVA YASTIĞI – EMNİYET KEMERİ SİSTEMİ UYARI LAMBASI

Bu ikaz lambası sürüş esnasında yanıp sönüyorsa ya da sürekli olarak yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu ifade etmektedir. Kaza durumunda ise hava yastığı
çalışmamaktadır. Bu durumda servise hızlı bir şekilde gidilmesi gerekmektedir.

CAM YIKAMA SUYU ARABA GÖSTERGESİ

Bu ikaz ışığı yandığı zaman araçların cam suyunun tamamen sona erdiği anlamı karşımıza gelmektedir.Cam suyu bittiğinde, ilgili bölümden bunu takviye edebilirsiniz.

FREN BALATASI AŞINMA UYARISI IŞIĞI

Bu ikaz ışığının yanması ile birlikte fren balatalarında arıza meydana geldiği tahmin
edilmektedir. Fren disklerinin ve balatalın değişimi için servise gidilmesi gerekmektedir.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ

Dizel araçlarda olan bu ikaz ışığı, partikül filtresinin kurum ile dolduğu anlamına gelmektedir. Aracınızı 4. Ya da 5.viteste 2000 devir/dakika üzerinde 15 dakika kadar
kullanılması halinde filtrenin temizlenmesi mümkün olacaktır.

DİZEL MOTOR UYARI İKAZ GÖSTERGESİ

Dizel araçlarda bulunmakta olan bir arıza ışığıdır. Kontak açıldığında yanmakta olan bu ikaz ışığı, söndükten sonra marşa basılması gerekmektedir. Sürüş esnasında bu ışık yandığında, aracın servise götürülmesi gerekmektedir.

DİFERANSİYEL KİLİT UYARI IŞIĞI

Aşırı hızlı olunması halinde bu ikaz ışığı yanabilmektedir.Ayrıca arka aks diferansiyel kilidinde blokaj olabilmektedir.

 

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR