Pazartesi, Ocak 29, 2024
Ana SayfaAraba ParçalarıAraba Farlarında Hangi Ayna Kullanılır?

Araba Farlarında Hangi Ayna Kullanılır?

Araba farlarında hangi ayna kullanılır? Araba kullanırken büyük önem taşıyan araba farları geceleri önümüzü görmemizi sağlarken gündüzleri de görünür olmamızı sağlar. Araç tasarımında da önemli bir rol oynar. Farların ve iç aynaların tasarımı ışık miktarı açısından önemlidir. Araba farları, ışığı doğru bir şekilde yansıtan ve ekonomik bir ışık kaynağı kullanmanızı sağlayan tümsek aynalarla yapılmıştır.

Üretilen farlar, çarpışmalarda ve trafik kazalarında yayalar üzerindeki olası etkiyi en aza indirgemek için plastikten imal edilmektedir. Bu madde sayesinde far kolayca deforme olur ve bir kaza anında yayaların yaralanmasını en aza indirir. Far ampullerinin de sürücü tarafından değiştirilmesi gerekir. Ampul değişiminin yanı sıra farların kısılmasında da sorunlar yaşanmaktadır. Bu, ampulleri değiştirdikten sonra karşıdan gelen trafiğin farlarından etkilenmemesini sağlamanın bir parçasıdır.

Araba farında hangi ayna kullanılır? Araba kullanan kişinin alacakaranlıkta görmesini ve gün içinde görülmesini sağlayan farlar arasında kısa far ve konum lambaları da bulunur. Aracın modeline ve tipine göre bu farlara gösterge takılabilir. Günümüzde üretilen lüks otomobillerde LED farlar, xenon farlar ve ekonomik gündüz farları bulunmaktadır. Araç markasına göre farklı üretimler mevcuttur. Örneğin Audi araç far sistemi LED farların gücünü ikiye katlamış ve yeni bir teknoloji ile lazer farlara geçiş yapmıştır. Araçların gün içinde daha dikkat çekici olmasını sağlayan gündüz farları, elde edilen tasarıma göre araca agresif veya klasik bir tarz kazandırıyor. 

Öyle ki araba farları da marka ve modele kazandırdıkları prestij açısından önemlidir. Basit değiştirme sayesinde, optik olarak restore edilmiş farlar, xenon ve LED gibi teknolojilerle önemli ölçüde iyileştirilebilir.

Araba farında hangi ayna kullanılır?
Araba farında hangi ayna kullanılır?

Arabadaki Ayna Çeşitleri

Aynalar günlük yaşamdaki kullanımlarına göre üçe ayrılır. Düz aynalar, tümsek aynalar ve çukur aynalar olarak ayrılırlar. Arabadaki ayna çeşitleri de bu şekildedir;

•Düz ayna; Bunlar, önündeki nesneyi doğru bir şekilde yansıtan aynalardır. Mesafe aynıdır, nesnenin uzunluğu aynıdır. Bu tür aynalar mağazalarda, kuaför salonlarında, apartman dairelerinde ve periskoplarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

•Dışbükey yani tümsek ayna; Küresel bir şeklin dışı olarak modellenebilen aynalardır. Görüntü düz ve özneye gerçekte olduğundan daha küçük görünür. Genellikle daha geniş bir alanı yansıtmak veya ışığı dağıtmak için kullanılırlar. Bu aynalar arka ve yan aynalarda, araba farlarında ve araba teleskoplarında kullanılmaktadır.

•İçbükey yani çukur ayna; Görüntüyü tersine çevirerek işlem yaparlar. Muayenehanelerde kullanılan aynalarda, mikroskoplarda ve fenerlerde kullanılır.

Araba Yan Aynaları Tümsek Ayna Mıdır?

Araba yan aynaları tümsek ayna mıdır? Günümüzde üç farklı ayna türü kullanılmaktadır. Düz, tümsek ve tümsek aynalar olarak ayrılan ayna çeşitlerinde çeşitli yerlerde kullanılmaktadırlar. Tümsek aynalar dikiz aynalarında, yan aynalarda ve araç farlarında kullanılmaktadır. Bu, görüntünün düz ve nesnenin gerçek boyutundan daha küçük görünmesini sağlar.

Araba Yan Aynaları Çukur Mu Tümsek Mi?

Araba yan aynaları çukur mu tümsek mi? Yan aynalar mesafeyi göstermek için tasarlanmamıştır, ancak görüşü iyileştirmek için hafif dışbükey olduklarından, gerçekte olduğundan biraz daha fazla mesafe gösterirler.

•Sürücü tarafı aynasını, bu konumdan aracın yan tarafının yalnızca bir kısmı görünecek şekilde ayarlayın. 

•Sağ orta konsola yaslanın ve yolcu yan aynasını o konumdan arabanın yan tarafını zar zor görebilecek şekilde ayarlayın. 

•Sağ ayna düz değil kavisli olduğundan nesnelerin daha küçük görünmesine neden olur. Bu, sürücünün arkasından gelen arabayı daha uzaktaymış gibi algılamasına neden olur.

•Ancak bu durumda sağ ayna, arkayı daha geniş bir açıdan görmenizi ve sağ arka kör noktayı daha iyi izlemenizi sağlar.

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR