Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaAraba HaberleriAlmanya Araba Markaları

Almanya Araba Markaları

 

Almanya Araba Markaları, günümüzde en lüks sınıfta yer almakta olan arabalar başta olmak üzere hem tasarım hem de altyapı olarak da en kaliteli araçlar genel olarak bu ülkede yer alan firmalara ait olarak karşımıza çıkmaktadır. Almanya, sanayi
alanında kendisinden her türlü bahsettirirken, otomobil sektöründe de isminden
fazlaca bahsettirmektedir.

Almanya Araba Markaları

İçindekiler

MERCEDES BENZ

Mercedes Benz olarak bilinmekte olan otomobil üreticisi firma; 1926 yılında kurulmuştur. Alanında yapmış olduğu üretimler hem lüks kategorisinde hem de ticari araç kategorisinde yer almaktadır. Firmanın merkezi Almanya’nın Stuttgart isimli şehrinde yer almaktadır. Mercedes Benz, dünyanın en büyük Premium araç markası olarak bilinmektedir. Firma, 2,310,000 adet otomobil satışı yapmıştır.

Almanya Araba Markaları

PORSCHE

1947 senesinde Ferry Porsche tarafından Almanya’nın Stuttgart isimli şehrinde kurulmuş olan spor araba üreticisi olan firma Porsche’nin ilk modelleri 1948 yılında çıkmış olan Porsche 356 olarak bilinmektedir. Ferry Porsche, üretmiş oldukları aracın ilk tasarımını yaparken babasından yardım almıştır. Firmanın kurucusu Ferry Porsche’nin babası ise 1951 senesinde ölmüştür. 1963 senesinde yapılmakta olan araba yarışlarında, oldukça yüksek başarılara imza atmakta olan Prosche 911 isimli araç modeli tanıtılmıştır. Bu araba,6 adet silindire sahip olmakla beraber motoru aracın arka bölümünde yer alan bir spor araba olarak üretilmiştir. Hem yarışlarda hem de rallilerde yüksek başarılara imza atan araba, birçok kişi tarafından fazlaca sevilmiş durumdadır. Porsche isimli firmanın yaklaşık olarak %31’i yine Almanya Araba Markalarından birisi olan Volkswagen isimli firmaya aittir. Porsche isimli firma, 1950 yılı ile 1963 yılları arasında traktör üretimi, 197 ile 1989 yılları arasında da uçak motorları üretiminde yer almıştır.  Daha sonraki yıllarda Volkswagen isimli firma, Porsche’nin %52’lik bir hissesini satın almıştır.

Almanya Araba Markaları

 

BMW

BMW, uzun ismi ile Bayerische Motoren Werke AG olarak bilinmektedir. Firmanın isminin Türkçe karşılığı Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi olarak bilinmektedir. Firma, 1916 yılında kurulmuş olup;otomobil üretimi, motosiklet üretimi, motor üretimi ve bisiklet üretimi konularında hizmetler vermektedir. Firma kendi markası adı altında yapmış olduğu üretimler haricinde Mini ve Rolls-Royce gibi otomobil firmalarının da sahibi olarak bilinmektedir. Firmanın toplam çalışan sayısı 120.000’nin üzerindedir.Firma 2020 yılında 2,494,451 adet araç üretimi yapmıştır. Firmanın bilinen
sloganı “Gerçek Sürüş Keyfi” olarak bilinmektedir.

Almanya Araba Markaları

AUDİ

Almanya merkezli otomobil firması olan Audi, Volkswagen grubuna ait bir otomobil markasıdır. Şirketin merkezi; Bavyera’da bulunmaktadır. 1932 senesinde Horch, DKW ve Wanderer gibi şirketler ile birleşen firma, 2.Dünya Savaşı sonrasında DKW ürünlerini sunmaya da çalışmıştır. Audi markası yaptığı en büyük çıkışı, 1965 yılında 72 beygirlik 4 kapılı sedan arabası ile yapmıştır.

Almanya Araba Markaları

OPEL

1929 yılından 2017 tarihine kadar Amerikan Otomobil Üreticisi General Motors’a ait olan firma, 2017 yılında Group PSA bünyesine geçiş yapmıştır. 16 Ocak 2021 tarihinde ise Stellantis isimli otomotiv şirketine katılmıştır. Opel marka araçlar, İngiltere’de Vauxhall markası kullanılarak satılmaktadır. Avustralya’da Holden markası ile, Kuzey Amerika ve Çin’de ise Buick markası ile üretilmekte ve satışa sunulmaktadır.

Almanya Araba Markaları

VOLKSWAGEN

1937 yılında Almanya’da kurulmuş olan firma, halkın arabası anlamı taşımaktadır. Firma, Brezilya’da yer alan fabrikalarında kamyon üretimi yapmaktadır. Güney Afrika’da yer alan fabrikasında ise otobüs üretimi sağlamaktadır.

 

 

 

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR