Salı, Mayıs 28, 2024
Ana SayfaAraba Bilgi2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el araç fiyatları neden bu kadar merak konusu oldu? Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen pandemi ve daha sonrasındaki Rusya-Ukrayna savaşı ne yazık ki sıfır araç fiyatlarını uçurdu. Durum böyle olunca herkes 2. el araç için araştırmalara başladı. Herkesin de bildiği gibi sektör içerisinde çok fazla ikinci el araç bulunuyor. Ancak bu araçların büyük bir kısmı yıpranmış ve kazalı olduğu için araç alırken gerektiğinden de fazla dikkatli olmak gerekiyor. İşte 2. el araç alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar!

İkinci el araç satın alınırken sadece bütçenizi değil, bütçenize uygun sizleri uzun vadede memnun edebilecek araçları tercih etmelisiniz. İkinci el araçlarda karşılaşılan sorunların karşınıza çıkmasını istemiyorsanız mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları göz ardı etmemelisiniz.

2. el araç satışında dikkat edilmesi gereken 10 madde
2. el araç alırken mutlaka test sürüşüne çıkmayı ihmal etmeyin!

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ettiğiniz takdirde araç alım sürecinde ve sonrasında herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Araç alırken donanım özellikleri, motorun gücü, kilometresi ve aracın hasarsızlık durumlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları madde madde sıraladığımızda dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde olacaktır:

 • Aracın kilometresini öğrenin
 • Aracın motor şase numarasını kontrol edin
 • Motorun donanımını ve özelliğini kontrol edin
 • Aracın ekspertiz raporunun olup olmadığını kontrol edin
 • Aracın hasar kaydını sorgulayın
 • Araçta trafik cezası olup olmadığını öğrenin.

2.EL ARAÇTA MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

2. el araçta mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta araçta kaza kaydının olup olmadığının yanı sıra çalıntı ya da değişen parçalarının olup olmadığını öğrenmek. Bu tür konulara karşı daha fazla dikkatli olmanız önerilmektedir.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIMINDA ARAÇ KAYDI SORGULAMA

İkinci el araç alımında aracın hasar kaydının sorgulanması ciddi bir önem arz etmektedir. Kısaca hemen cep telefonunuzdan 5664 üzerinden sorgulama işlemi yapabilirsiniz. TRAMER sorgulaması yaparak aracın hasar durumunu öğrenebilirsiniz.

ÖNCESİNDE MUTLAKA ARAŞTIRMA YAPIN

İkinci el araç almadan önce tercih ettiğiniz marka ve model hakkında mutlaka önceden araştırma yapmanız önerilmektedir. Aracın marka ve modeli hakkında direkt gerçek kullanıcı yorumlarını internet üzerinden okuyabilirsiniz. Bazı marka ve modellerde kronik araç sorunları meydana gelebilir. İsterseniz bu noktada yakınlarınızın fikirlerini de alabilirsiniz.

SATICIYA MUTLAKA ŞU SORULARI SORUN

 1. el araç alırken satıcıya mutlaka sorumanız gereken sorular şunlar olacaktır.. Bu şekilde araç ile ilgili daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz:
 • Aracı neden satıyor?
 • Aracın ne zamandan beri sahibi? (İlk sahibi mi?)
 • Aracın durumu nasıl?
 • Motor genel olarak ne durumda?
 • Aracın muayenesini ne zaman?
 • Araç ne zaman bakıma alındı?
 • Aracın değişen ya da bakıma giren parçaları bulunuyor mu?

Belirtilen bu sorulara alacağınız cevap aracın özellikleri ve durumu hakkında size net bir bilgi verecektir.

Bunun dışında aracı incelerken mümkün olduğu kadar güneşsiz bir alanda bakmaya çalışın. Aracın güneş altında bakmanız demek araçtaki bazı kusurları parlamadan dolayı görememeniz anlamına gelmektedir. Mutlaka gölge ancak ışık alan bir yerde aracınızı incelemeye özen gösterin.

Aracı incelemek için aracı temiz olmasına özen gösterin. Dilerseniz bu talebinizi araç sahibine iletebilirsiniz. Araç sahibine aracı temiz görmek istediğinizi belirtin. Bu şekilde temiz bir araçta aracın kusurları ve durumunu ayrıntılı bir şekilde görebileceksiniz.

2. el araç satın alırken nelere dikkat edilmelidir?
2. el araç satın alırken tercih edeceğiniz aracın yakıt türüne dikkat edin.

ARACIN YAKIT TÜRÜNE DİKKAT EDİN

2. el araç satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de aracın yakıt türüdür. Yakıt türü araç alırken çok önemli değilmiş gibi gözükür. Ancak son dönemlerde artan akaryakıt fiyatları sebebi ile araç sahiplerinin canını sıkmaktadır. Aracın yakıt türü hakkında bilgi sahibi olmak uzun vadede aranızın bütçenize nasıl bir katkı sağlayıp sağlamayacağını anlamanızı sağlayacaktır. Bu noktada dize, benzinli, LPG’li ya da elektrikli araçların hem özelliklerini hem de 2. El araç fiyatlarını ayrı ayrı takip edebilirsiniz. Dizel araçların benzinli araçlara göre daha fazla yakıt tasarrufu sağladığı ifade edilmektedir. Ancak benzinli araçlar da diğer araç türlerine göre daha yüksek kalitede bir sürüş deneyimi sunmaktadır.

Belirtilen bu kriterlere uygun olarak araç seçimi yapmanın yararı ilk dönemlerde anlaşılmasa da ileri de bütçenize olan katkısı ile doğru tercih yaptığınıza sevineceksiniz.

ARACI SATIN ALMADAN ÖNCE MUTLAKA SÜRÜN

Aracı incelediniz ve içinize sindi. Ancak satın almadan önce mutlaka bir test sürüşü yapmanız gerektiğini söylememiz gerekiyor. Aracın yol tutuşu nasıl? Sallantısı var mı? direksiyon hakimiyeti nasıl? Bu sorulara ancak aracı kullanırken, kendiniz deneyimleyerek cevap verebilirsiniz.

ÖDEME İŞLEMİNE ÇOK DİKKAT EDİN

Bütün bu işlemleri başarılı bir şekilde yaptınız ve aracı satın almaya karar verdiniz. Alım işlemine geçebilirsiniz. Gerekli belgeleri mutlaka hazır bulundurun. Para işlemi için de mutlaka güvenli bir ödeme yöntemi tercih edin.

 

BENZER İÇERİKLER

ÇOK OKUNANLAR